W czeskich Karkonoszach widziano rysie

<p> W czeskiej części Karkonoszy zaobserwowano rysie - drapieżniki, które wyginęły na tym obszarze przed ponad dwustu laty - poinformowała dyrekcja czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego.</p>

O tym, że na terenie parku pojawiło się kilka osobników tych dzikich kotów dyskutuje się od przełomu 2009 i 2010 roku, kiedy po raz pierwszy udało się wykryć ich ślady. Teraz ich obecność udało się potwierdzić.

"Rysia w sobotę dość długo obserwował pracownik administracji parku we wschodniej części Karkonoszy" - powiedział zastępca dyrektora placówki, Jakub Kaszpar. Zastrzegł, iż wciąż nie jest jasne, czy rysie osiedliły się tam, czy też jedynie przechodzą przez obszar tego najwyższego pasma górskiego w Czechach.

"Kilka innych obserwacji zanotowaliśmy wiosną 2011 roku i wygląda to tak, jakby mała grupa rysi do Karkonoszy regularnie zaglądała" - mówił Kaszpar. "Pozostaje pytanie, czy przebywają tu stale, czy też jedynie przychodzą. Aby powiedzieć, że tu rzeczywiście żyją, musiałoby tych obserwacji być więcej" - tłumaczył.

Wicedyrektor Karkonoskiego Parku zasugerował także, iż kotowate mogły przedostać się w położone na północy Czech Karkonosze wędrując przez inne pasma górskie aż z leżącej na południu kraju Szumawy.

Rysie w karkonoskich lasach wyginęły na przełomie XVIII i XIX wieku. Kilkadziesiąt lat później zanikła też ich populacja żyjąca na pozostałych obszarach dzisiejszych Czech. Dopiero w latach 70. i 80. XX wieku dziki kot zaczął się ponownie pojawiać w czeskich górach, głównie za sprawą migracji z terenów Słowacji i Niemiec.

W tej chwili w Czechach rysie żyją w izolowanych grupach na południowym zachodzie i wschodzie kraju, głównie na terenach Lasu Czeskiego, Szumawy, Jesioników, Beskidów, Jaworników, Gór Wsetyńskich oraz Białych Karpat. Całkowitą ich liczbę w Republice Czeskiej ocenia się na około 100 osobników.

Z Pragi Michał Zabłocki

PAP - Nauka w Polsce

zab/ ls/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    AP: statek kosmiczny, który miał wylądować na Wenus w latach 70., w maju spadnie na Ziemię

  • Fot. Adobe Stock

    Francja/ Centrum Badań Naukowych przyciąga specjalistów z krajów, gdzie ich praca jest utrudniona

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera