Niewielki ssak z czasów dinozaurów miał groźne kły

Niewielki ssak z czasów dinozaurów, zamieszkujący Amerykę Południową, miał groźne kły, niczym miniaturowy tygrys szablozębny. Jego opis naukowy opublikowano w najnowszym "Nature". 

Ssak wielkości myszy żył około 100 mln lat temu, w czasach świetności dinozaurów.

Naukowcy nazwali go Cronopio dentiacutus. "Dentiacutus" oznacza, że zwierzątko miało ostre zęby, natomiast "cronopio" odwołuje się do tajemniczych stworzeń, kronopiów, z opowiadań fantastycznych Julio Cortazara.

Ssak miał wąski pyszczek, niewielkie paciorkowate oczy i relatywnie długie, biorąc pod uwagę rozmiar czaszki, kły (ok. 5 mm). Długość zębów sprawiała, że wyglądał trochę jak tygrys szablozębny w miniaturce.

Cronopio jest jednym z bardzo niewielu ssaków, o których wiadomo, że żyły w Ameryce Południowej w czasach dinozaurów. Skamieniałość odkryto w piaskowcu pod miejscowością Cipolletti w argentyńskiej prowincji Rio Negro.

Zwierzę wyposażone było w zęby trzonowe, które zwykle występują u owadożerców. Naukowcy nie potrafią jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, do czego w takim razie były mu potrzebne długie kły. Cronopio nie potrafił raczej używać ich z dużą siłą.

Cronopio należał do wymarłej grupy dryolestoidów, które dały początek torbaczom i ssakom łożyskowym.

PAP - Nauka w Polsce

krx/ tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera