Prof. Frąckowiak - laureatka "polskiego Nobla" 2011

Prof. Elżbieta Frąckowiak
Prof. Elżbieta Frąckowiak

<strong>Prof. dr hab. Elżbieta Frąckowiak</strong> z Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej została laureatką Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP) w 2011 roku w obszarze nauk chemicznych i o materiałach.

Profesor Frąckowiak została uhonorowana przez FNP za badania nad nowymi materiałami i kompozytami węglowymi i ich wykorzystanie do elektrochemicznego magazynowania i konwersji energii - poinformowała Fundacja w przesłanym PAP komunikacie.

Materiały węglowe opracowywane przez laureatkę Nagrody FNP to w szczególności nanorurki węglowe i ich nanokompozyty z polimerami przewodzącymi i tlenkami, nanoteksturalne węgle oraz kompozyty węglowe wzbogacane azotem, tlenem i jodem. Są one podstawą technologii stosowanej w superkondensatorach.

Superkondensatory to urządzenia o dużej pojemności elektrycznej, które mogą szybko pobierać i oddawać duże wartości mocy. Znajdują zastosowanie m.in. w przemyśle motoryzacyjnym (samochody hybrydowe i elektryczne), energetycznym (układy zasilania rezerwowego stabilizujące pracę sieci) i w branżach produkujących urządzenia przenośne. Dzięki swoim właściwościom mogą stanowić częściową alternatywę dla paliw odpowiedzialnych za wysoką emisję dwutlenku węgla. Umożliwiają także magazynowanie i transfer energii wytworzonej ze źródeł odnawialnych - wiatru, słońca, źródeł geotermalnych. Są więc istotnym elementem procesu poszukiwania rozwiązań dla problemów niedoboru energii i zanieczyszczania środowiska.

Jak podała FNP, prof. Frąckowiak urodziła się w 1950 roku w Kiszewach. Studia na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii UAM w Poznaniu ukończyła w 1972 roku. Pracę naukową kontynuowała na Politechnice Poznańskiej, na której obroniła doktorat (1988 r.) i uzyskała habilitację (2000 r.).

W latach 1993-2001 współpracowała z francuskim ośrodkiem badawczym CNRS w Orleanie. Była też stypendystką DAAD na Uniwersytecie w Duisburgu (2001 r.). Od 2007 roku jest profesorem.

W latach 1999-2005 koordynowała program badawczy NATO Nauka dla Pokoju w dziedzinie materiałów węglowych stosowanych do elektrochemicznego magazynowania energii. Była inicjatorką i organizatorką wielu konferencji naukowych. Od 2009 roku jest przewodniczącą sekcji Electrochemical Energy Conversion and Storage Międzynarodowego Towarzystwa Elektrochemicznego i redaktorem naczelnym "The Open Electrochemistry Journal". Profesor Frąckowiak jest członkiem komitetów doradczych czasopism "Energy & Environmental Science" oraz "Electrochimica Acta".

Tegoroczna laureatka Nagrody FNP jest autorką 150 artykułów i rozdziałów w książkach oraz 13 patentów i zgłoszeń patentowych. Wypromowała 7 doktorów i jest opiekunem 3 rozpraw doktorskich w przygotowaniu.

Profesor Frąckowiak należy do światowej czołówki elektrochemików zajmujących się nanomateriałami wykorzystywanymi do magazynowania i konwersji energii w superkondensatorach, ogniwach litowo-jonowych oraz ogniwach paliwowych.

Prowadzi badania w dziedzinie elektrochemii. Pracuje w Zakładzie Elektrochemii Stosowanej Politechniki Poznańskiej.

PAP - Nauka w Polsce

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Naukowcy z Opola i Krakowa zbadają elastyczność energetyczną budynków

  • Adobe Stock

    Szczecin/ Beton żelowy – naukowiec ZUT wynalazł innowacyjną technologię dla budownictwa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera