Prof. Wudarski o polsko-niemieckiej współpracy naukowej w zakresie prawa prywatnego

Akademia Jana Długosza w Częstochowie (AJD) i Uniwersytet Śląski (UŚ) rozwijają współpracę z niemieckimi ośrodkami naukowymi w obszarze prawa. Na umiędzynarodowienie rodzimych ośrodków naukowych wpływa m.in. sieć kontaktów budowana przez stypendystów FNP i innych współpracujących z nią fundacji. <strong>O swojej drodze naukowej, która doprowadziła do budowy zespołu badawczego europejskiego prawa prywatnego i porównawczego w Częstochowie mówi PAP prof. dr Arkadiusz Wudarski, zatrudniony jednocześnie w AJD i na Europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.</strong>

"Niesłychanie trudno jest dostać polskie stypendium pracownikowi z małej uczelni. Pozycja naukowa ośrodka, który się reprezentuje jest bowiem nierzadko jednym z kryteriów oceny wniosku. Paradoksalnie o wiele łatwiej zdobywa się stypendia i granty zagraniczne. Tym bardziej jestem bardzo wdzięczny FNP, że zauważyła moją Alma Mater w Częstochowie. Takie wyróżnienie jest tutaj szczególnie doceniane, często ma przełomowe znaczenie nie tylko dla samego laureata, ale traktowane jako sukces całej społeczności akademickiej i staje się znaczącym bodźcem do dalszych inicjatyw naukowych dla innych pracowników" - uważa prof. Wudarski.

Na jego macierzystej uczelni w Częstochowie nie ma wydziału prawa, dlatego zaplecze naukowe znalazł na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, na którym zdobył wykształcenie prawnicze i solidny fundament do dalszego rozwoju. Następnie jako stypendysta Fundacji im. Konrada Adenauera obronił pracę doktorską na summa cum laude na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Hamburgu. Zaznacza, że choć otworzyło mu to wiele możliwości, to jednak Akademia im. Jana Długosza jest ośrodkiem, z którym jest od lat związany i któremu pozostaje wierny.

"Wprawdzie uczelnia ta dopiero aspiruje do miana uniwersytetu, ale o wiele ważniejsze jest to, że promuje ona młodych ludzi zapewniając im przyjazne warunki pracy i często oferuje takie możliwości rozwoju, o które trudno w dużych ośrodkach naukowych. Nauki humanistyczne można bowiem rozwijać bez imponujących laboratoriów i wieloletnich wielomilionowych nakładów finansowych. Nie ma znaczenia, czy badania z dziedziny prawa, prowadzi się w dużym ośrodku czy w małym. Przykładem jest chociażby małe niemieckie miasteczko Osnabruck. Tamtejszy uniwersytet narodził się stosunkowo niedawno z wyższej szkoły pedagogicznej, a teraz prowadzi znany w całej Europie wydział prawa" - podkreśla rozmówca PAP.

W ramach stypendium Fundacji im. Alexandra von Humboldta Arkadiusz Wudarski prowadził w latach 2007-2010 badania naukowe w European Legal Studies Institute (ELSI) na Uniwersytecie w Osnabruck, gdzie pod kierunkiem profesora Christiana von Bara zajmował się europeizacją prawa prywatnego.

Aktywność naukowa profesora Arkadiusza Wudarskiego przenosi się na umiędzynarowienie jego rodzimego ośrodka naukowego. Akademia im. Jana Długosza podpisała umowy bilateralne z Uniwersytetem w Osnabruck oraz Europejskim Uniwersytetem Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, umożliwiające wspólne prowadzenie badań naukowych, wymianę kadry oraz studentów. Jego nauczyciele, mentorzy, partnerzy i współpracownicy wiążą się z Polską. Profesor Christian von Bar otrzymał podczas otwarcia roku akademickiego 2011/2012 tytuł honorowego profesora Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie oraz złoty medal za zasługi dla Uniwersytetu Śląskiego.

W Osnabruck prof. Wudarski zaangażował się w promocję i ożywienie polsko-niemieckiej współpracy naukowej. Wydał (wraz z M.Habdas) m.in. pierwszą księgę jubileuszową na rzecz polskiego prawnika - profesor Stanisławy Kalus. Zorganizował konferencję naukową "Polska i Niemcy w europejskiej wspólnocie prawnej". Pod patronatem polskiego i niemieckiego ministra sprawiedliwości, a także Naczelnej Rady Adwokackiej obradowało ponad 120 naukowców z prawie wszystkich krajów europejskich.

(Więcej o konferencji tu. Wyniki obrad opublikowane są w księdze pokonferencyjnej tutaj).

Uczony był pomysłodawcą i jednym z głównych realizatorów współfinansowanego z środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej projektu centrum prawa polskiego w Osnabruck, w ramach którego stworzono jedną z największych poza granicami Polski bibliotekę polskiego prawa prywatnego. W ELSI Arkadiusz Wudarski prowadził także wykłady dla niemieckich studentów z zakresu polskiego prawa prywatnego oraz prezentował wyniki swoich badań naukowych na zaproszenie International Association of Jurists Osnabruck. Jako profesor wizytujący wykładał ponadto między innymi w Hamburgu, Berlinie i Wiedniu.

Działalność polskiego uczonego została doceniona przez miasto i Uniwersytet w Osnabruck, które przyznały mu w 2011 roku nagrodę za szczególne osiągnięcia w pracy naukowej i międzynarodową promocję miasta.

Fundacja im. Alexandra von Humboldta wspiera finansowo wyposażenie budowanego przez prof. Wudarskiego zespołu badawczego europejskiego prawa prywatnego i porównawczego w Częstochowie. Na stanowisku profesora wizytującego pracuje w tym zespole angielski prawnik - Stephen Swann, który od października tego roku prowadzi w języku angielskim zajęcia dla częstochowskich studentów z zakresu common law oraz europejskiej komparatystyki prawa.

Więcej o stypendiach prof. Arkadiusza Wudarskiego w serwisie Nauka w Polsce tutaj.

PAP - Nauka w Polsce, Karolina Olszewska

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera