<strong>Stypendia zagraniczne otwierają młodym badaczom całkowicie nowe perspektywy. Dają nie tylko środki finansowe, ale przede wszystkim możliwość dynamicznego i niezależnego rozwoju naukowego oraz uczestniczenia w międzynarodowych projektach, a tym samym promują polską naukę w świecie.</strong> Dobrze wykorzystane - wywołują reakcję łańcuchową, a sieć bezcennych kontaktów budowana przez stypendystów pozwala na zwiększenie potencjału i umiędzynarodowienie rodzimych ośrodków naukowych - uważa prof. dr Arkadiusz Wudarski z Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie (AJD).
Wykształcenie prawnicze zdobył na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jako stypendysta Fundacji im. Konrada Adenauera obronił pracę doktorską na summa cum laude (z najwyższą pochwałą - przyp. PAP) na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Hamburgu. Powrót do Polski po doktoracie umożliwiło mu subsydium przyznane w ramach pierwszej edycji programu POWROTY/HOMING FNP. Jak ocenia, było to przełomowe wydarzenie w jego karierze naukowej i bardzo duże wyróżnienie przyznane przez rozpoznawalną i cenioną w Europie fundację.
Jego zdaniem, warunki pracy naukowej w Niemczech trudno porównywać do polskich realiów. Wiąże się to przede wszystkim z dobrze finansowanym, zorganizowanym i długofalowo realizowanym programem wspierania niemieckiej nauki.
"Stabilność zatrudnienia oraz godziwe wynagrodzenie sprawiają, że niemieccy profesorowie mogą poświęcić się wyłącznie pracy naukowej i organizacyjnej na rzecz uczelni. Dodatkowe zatrudnienie jest co do zasady niedopuszczalne. Zakaz powoływania na stanowisko profesora w ośrodku, w którym uzyskało się tytuły naukowe skutecznie wymusza mobilność naukowców, a szczególny sposób przeprowadzania konkursów jest gwarantem jakości" - opisuje prof. Wudarski.
Wybór profesora dokonywany jest przez niezależną wieloosobową komisję, w skład której wchodzą nie tylko profesorowie, ale na równych prawach przedstawiciele studentów oraz wszystkich innych grup zawodowych uczelni, a także zewnętrzni recenzenci. Najlepsi kandydaci zapraszani są do wygłoszenia wykładu i biorą udział w rozmowie kwalifikacyjnej. Praca komisji jest wieloetapowa i trwa wiele miesięcy.
"Jest to model, który sprawdził się w praktyce i jest jednym z podstawowych elementów tworzących solidny fundament niemieckiej nauki. Warto zastanowić się nad skorzystaniem z tych doświadczeń w Polsce" - sugeruje rozmówca PAP.
Dodaje, że Niemcy zapewniają również bogatą ofertę stypendialną. Jedną z prestiżowych niemieckich organizacji naukowych jest Fundacja im. Aleksandra von Humboldta, która uhonorowuje osiągnięcia uczonych i umożliwia im kontynuację badań w Niemczech. FNP jest w gronie organizacji, które mają z tą fundacją partnerskie porozumienia o wzajemnym przyznawaniu wyróżnień uczonym. Zaproszenie umożliwia laureatom realizację projektów badawczych zgodnie z ich własnym wyborem we współpracy z kolegami z kraju goszczącego.
W ramach stypendium Fundacji im. Alexandra von Humboldta Arkadiusz Wudarski prowadził w latach 2007-2010 badania naukowe w European Legal Studies Institute na Uniwersytecie w Osnabruck, gdzie pod kierunkiem profesora Christiana von Bara zajmował się europeizacją prawa prywatnego. Zaangażował się dodatkowo w promocję i ożywienie polsko-niemieckiej współpracy naukowej.
"Wyjazd umożliwił mi nawiązanie kontaktu z czołowymi europejskimi naukowcami uczestniczącymi w procesie harmonizacji prawa prywatnego w Europie. Taki pobyt wzbogaca i dynamizuje rozwój naukowy, otwiera nowe horyzonty, umożliwia uczestnictwo w projektach międzynarodowych, ułatwia publikowanie w renomowanych czasopismach, pomaga wzbogacić warsztat pracy, a przede wszystkim daje możliwość korzystania z dorobku innych państw. Dzięki pracy za granicą można również przekazywać i propagować polskie osiągnięcia i konkurować z kolegami z innych krajów" - ocenia prof. Wudarski.
Więcej informacji na temat obecnej działalności naukowej profesora w Akademii Jana Długosza w Częstochowie oraz o jego osiągnięciach w zakresie współpracy polsko-niemieckiej w obszarze prawa prywatnego - wkrótce w serwisie Nauka w Polsce.
PAP - Nauka w Polsce, Karolina Olszewska
agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.