Film "Galileusz: Potęga teleskopu" w planetarium Centrum Nauki Kopernik

4 listopada w repertuarze planetarium Niebo Kopernika w warszawskim Centrum Nauki Kopernik pojawi się nowy film. Obraz pod tytułem "Galileusz: Potęga teleskopu" przedstawia historię instrumentu, który stał się fundamentem nowożytnej nauki.

Podczas projekcji widzowie przenoszą się do XVI-wiecznej Europy - najpierw do Holandii, gdzie prezentowana jest historia wynalezienia teleskopu, a następnie do Włoch, gdzie pracował Galileusz, pierwszy astronom korzystający z tego instrumentu. W trakcie filmu włoski uczony nie tylko opowiada o swoich odkryciach (między innymi o galileuszowych księżycach Jowisza), ale także przeprowadza obserwacje potwierdzające kopernikańską teorię heliocentryczną.

"Galileusz: Potęga teleskopu" pozwala także złożyć wizytę w obserwatorium gdańskiego astronoma, Jana Heweliusza (w tym roku obchodzimy 400. rocznicę jego urodzin).

W drugiej części filmu pokazany jest rozwój teleskopów na przestrzeni czterech ostatnich wieków. Historia ta uzupełniona jest o obrazy odległych gwiazd i galaktyk, które zostały zaobserwowane dzięki instrumentom znajdującym się zarówno na powierzchni Ziemi, jak i poza naszą planetą.

Godziny projekcji filmu "Galileusz: Potęga teleskopu" można sprawdzić na stronie http://www.niebokopernika.pl. Podobnie jak w przypadku innych obrazów znajdujących się w repertuarze planetarium, również wyświetlenia najnowszej pozycji będą poprzedzone pokazami "na żywo" (pod tytułem "Niebo nad Warszawą"), podczas których wykorzystywany jest projektor gwiazdowy.

PAP - Nauka w Polsce

ast/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 16.09.2019. Fizyk Tomasz Rożek. PAP/Łukasz Gągulski

    Popularyzator nauki: niektóre misje kosmiczne mają bardziej inspirować następców niż mieć stricte naukowy cel

  • Fot. Adobe Stock

    BIOMASS – ważna misja ESA z udziałem Polaków

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera