Sterowiec pomoże w akcjach humanitarnych

Portugalscy konstruktorzy zaprezentowali w hali Alfandega w Porto supernowoczesny sterowiec, który może służyć w akcjach humanitarnych. Osiągający prędkość 130 km na godzinę pojazd powietrzny może transportować do 10 ton ładunków. 

Portugalski sterowiec Gaya, wypełniony w standardowej wersji helem, jest niezwykle ekologicznym środkiem transportu. Prototyp urządzenia wyposażony został dodatkowo w możliwość stosowania alternatywnych źródeł zasilania: prądu, gazu ziemnego, energii słonecznej, a także biodiesla.

„Sterowiec, który wyprodukowała firma Nortavia, będzie wykorzystywany głównie w akcjach ratunkowych skierowanych dla ofiar klęsk żywiołowych. Jego zalety są pomocne w transportowaniu dużych ładunków na tereny o słabej infrastrukturze kolejowej czy lotniczej, np. na małe wyspy” - poinformował Cassiano Rodrigues z zespołu konstrukcyjnego.

Gaya może osiągać prędkość do 130 km na godzinę oraz latać na maksymalnej wysokości 1,5 km z 10-tonowym obciążeniem. W kolejnych jej wersjach przestrzeń załadowcza ma zostać zwiększona do 25 ton.

Według Cassiano Rodriguesa, nowy sterowiec może w przyszłości znaleźć zastosowanie także w przemyśle wydobywczym. „Gaya ma wszystkie cechy pojazdu zdolnego zaspokoić potrzeby firm eksploatujących złoża zasobów naturalnych na terenach o niskich temperaturach, np. w północnej części Kanady” - powiedział.

Producent prototypu nowoczesnego sterowca zapowiada uruchomienie masowej produkcji tego środka lotniczego. W ciągu roku ma być wyrabianych w Portugalii około 120 pojazdów powietrznych Gaya.

Z Lizbony Marcin Zatyka

PAP - Nauka w Polsce

zat/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: zwiększenie aktywności fizycznej w jakimkolwiek wieku może wydłużać życie

  • Fot. Adobe Stock

    W trzecią rocznicę pracy, Webb zbadał Mgławicę Kocia Łapa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera