Nowy film w planetarium Centrum Nauki Kopernik - "Galileusz: potęga teleskopu"

<strong>Nowy film, którego motywem przewodnim jest teleskop, pojawi się w stałym repertuarze warszawskiego planetarium Niebo Kopernika w Centrum Nauki Kopernik 4 listopada</strong>. Przedstawiam on historię urządzenia, które umożliwia obserwacje odległych gwiazd i galaktyk oraz odkrywanie przeszłości Wszechświata.

Film pt. "Galileusz: potęga teleskopu" przenosi widzów do XVI-wiecznej Europy - najpierw do Holandii, gdzie poznają historię wynalezienia teleskopu. We Włoszech pozwala spotkać Galileusza - pierwszego astronoma, który z niego korzystał. Na filmie pokazano też przebieg doświadczeń potwierdzających kopernikańską teorię heliocentryczną i okoliczności, dzięki którym znamy dziś księżyce galileuszowe - cztery największe księżyce Jowisza.

PAP - Nauka w Polsce

zan/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wystartowała europejska misja satelitarna BIOMASS; w zespole inżynierskim Polacy

  • 16.04.2025. Na zdjęciu astronauta Sławosz Uznański. PAP/Radek Pietruszka

    Start misji Ax-4 z polskim astronautą - 29 maja

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera