Archeolodzy: w Chinach proso uprawiano już około 10 tys. lat temu

Chińscy archeolodzy odnaleźli w północnych Chinach dowody wskazujące na istnienie uprawy prosa już w okresie neolitu, około 10 tys. lat temu – podał serwis internetowy New Kerala. 

Naukowcy z Instytutu Geologii i Geofizyki Chińskiej Akademii Nauk zbadali próbki ziaren prosa, pobranych z neolitycznego stanowiska archeologicznego w wiosce Cishan koło miasta Wu’an w prowincji Hebei i ustalili, że ziarno zostało zebrane w okresie od 8700 lat do 10 000 lat temu.

Jak poinformował archeolog Lu Houyuan, naukowcy odnaleźli też pozostałości ziaren włośnicy ber, zwanej też prosem włoskim, pochodzące z okresu 8700-7500 lat temu.

Zdaniem naukowców, uprawa prosa była w okresie neolitu bardziej rozpowszechniona w północnych rejonach dzisiejszych Chin niż uprawa ryżu, zwłaszcza ze względu na panujący w tych rejonach surowy klimat i jałową ziemię.

Na neolitycznym stanowisku w Cishan w 88 wykopach ziemnych, pełniących funkcje prehistorycznych magazynów zbożowych, znajduje się łącznie 50 ton ziaren prosa.

Tak wielka ilość zebranych ziaren może świadczyć o tym, że Cishan było centrum uprawy prosa w okresie neolitu.

Wśród innych znalezisk na stanowisku znajdują się fragmenty wyrobów ceramicznych, kamienne narzędzia, kości zwierząt oraz przedmioty wykonane z kości.

PAP - Nauka w Polsce

jot/ agt/  bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera