U dzieci z wagą urodzeniową poniżej 1,8 kilograma autyzm rozwija się pięciokrotnie częściej niż u dzieci z normalną wagą - informuje pismo "Pediatrics".
Naukowcy z University of Pennsylvania School of Nursing (USA) śledzili losy 862 dzieci z New Jersey, urodzonych między wrześniem 1984 r. a lipcem 1987 r. z niską wagą urodzeniową - aż do 21. roku życia. Badane dzieci przy urodzeniu ważyły od 0,5 do 2 kg. Autyzm rozpoznano u 5 proc. z nich, podczas gdy w całej populacji występuje on u 1 proc.
Eksperci twierdzą, że potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić zaobserwowany związek i spróbować wyjaśnić jego przyczyny.
Wcześniej wykazano, że u dzieci, które rodzą się z niską wagą dużo częściej dochodzi do problemów z rozwojem fizycznym i umysłowym.
Na razie autorzy badań chcą sprawdzić, czy występowanie autyzmu może mieć związek z krwotokami śródczaszkowymi noworodków, które można wykryć w przezciemiączkowym badaniu USG.
PAP - Nauka w Polsce
pmw/ agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.