
<strong>Prof. Wiesław Łukaszewski, prof. Bogdan Wojciszke, prof. Piotr K. Oleś i Dorota Zawadzka zostali laureatami Nagrody Teofrasta, przyznawanej przez redakcję magazynu psychologicznego "Charaktery" za najlepszą książkę psychologiczną roku</strong>. Laureatów ogłoszono 17 października w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.
W kategorii książka naukowa dwie równorzędne nagrody zdobyli: prof. Wiesław Łukaszewski za książkę "Udręka życia. Jak ludzie radzą sobie z lękiem przed śmiercią" i prof. Bogdan Wojciszke autor książki "Sprawczość i wspólnotowość. Podstawowe wymiary spostrzegania społecznego".
"Kiedy otrzymałam książkę w formie manuskryptu, było jasne, że ludzie będą czytać tę książkę i ją doceniać" - powiedziała o książce prof. Łukaszewskiego dyrektor Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Małgorzata Kossowska.
Podczas laudacji na cześć laureatów pogratulowała również prof. Wojciszke drugiego już wyróżnienia Nagroda Teofrasta. "Sposób komentowania świata, taki jak robi to profesor Wojciszke to jest to, czego ludzie potrzebują. Potrzebujemy rozumieć świat społeczny i ten sposób komentarza jest dla nas, czytelników, ważny" - powiedziała.
W tym roku nie przyznano nagrody w kategorii książka popularnonaukowa. Redaktor naczelny magazynu "Charaktery" Bogdan Białek przyznał natomiast wyróżnienie specjalne" dla prof. Piotra K. Olesia za książkę "Psychologia człowieka dorosłego". "Książka prof. Olesia dotyczy obszaru, który psychologia ignorowała. Prof. Oleś obszar dorosłości odkrywa na nowo, pokazuje, że to okres ogromnych zmian" - powiedziała w laudacji prof. Małgorzata Kossowska.
Tegoroczna nagroda za najpopularniejszą książkę psychologiczną, przyznawana w plebiscycie czytelników, trafiła w ręce Doroty Zawadzkiej za książkę "Moje dziecko, cz. II". Laudację na cześć laureatki wygłosiła redaktor działu "Latarnik" magazynu "Charaktery" Magda Brzezińska.
Nagrodę Teofrasta redakcja "Charakterów" ustanowiła i przyznała po raz pierwszy w 2009 roku. Postanowiła wyróżniać nią książki naukowe i popularnonaukowe poświęcone psychologii (podręczniki, monografie) polskich autorów, wnoszące istotny wkład w rozwój i promocję psychologii.
Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach: najlepsza psychologiczna książka naukowa, najlepsza psychologiczna książka popularnonaukowa, a w plebiscycie czytelników najpopularniejsza książka psychologiczna.
PAP - Nauka w Polsce
ekr/ agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.