Naukowcy: żyjemy w nowej epoce geologicznej - antropocenie

Amerykańscy naukowcy twierdzą, iż na Ziemi rozpoczęła się nowa epoka geologiczna - antropocen, zdominowana nie przez aktywność geologiczną, ale przez działania człowieka - poinformowały magazyny "New Scientist" i "Technology Review". 



Do wniosku, że rozpoczęła się nowa epoka geologiczna - antropocen - doszedł zespół naukowców z należącego do NASA Goddard Institute for Space Studies w Nowym Jorku, na podstawie porównawczej analizy danych klimatycznych Ziemi.

Kierujący Goddard Institute for Space Studies, prof. klimatologii, James Hansen, który 13 października omawiał nową epokę na seminarium w Royal Society w Londynie stwierdził, że jednym z jej wyznaczników są wyższe średnie temperatury na Ziemi o kilka dziesiątych stopnia, niż najwyższy poziom notowany w holocenie, który rozpoczął się 13 115 lat temu.

Drugim wyznacznikiem są warstwy osadów, zawierające ślady wysokiej technologii człowieka, np. plastiki, trzecim - przekształcanie powierzchni Ziemi na dużych obszarach, na skutek działalności człowieka. Hansen zauważył, że ustalenie daty początku nowej epoki jest "kwestią do dyskusji".

Zdaniem naukowca, nieprawdziwe jest twierdzenie klimatologów, że zachowanie na Ziemi średniej temperatury wyższej o 2 st. C niż poziom z ery przed rewolucją przemysłową, zahamuje globalne ocieplenie. Według uczonych z Goddard Institute for Space Studies, potrzeba by było tysięcy lat, aby klimat przystosował się do tego poziomu temperatur.

PAP - Nauka w Polsce

mmej/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    AP: statek kosmiczny, który miał wylądować na Wenus w latach 70., w maju spadnie na Ziemię

  • Fot. Adobe Stock

    Francja/ Centrum Badań Naukowych przyciąga specjalistów z krajów, gdzie ich praca jest utrudniona

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera