Karczoch ostowy sprzymierzeńcem w walce z rakiem

Badania przeprowadzone przez portugalskich uczonych z Beja wykazały, że karczoch ostowy ma wysokie działanie antyrakowe i skutecznie ogranicza rozwój komórek nowotworów złośliwych. 



Jak poinformował dziennik "Diario de Noticias", uczeni z Centrum Biotechnologii Rolnej i Spożywczej (CEBAL) w Beja, dowiedli, że karczoch ostowy ma wysokie właściwości antynowotworowe. Roślina, zwana też kardem lub karczochem hiszpańskim, zatrzymuje poliferację komórek nowotworów złośliwych.

Zaskakujące działanie kardu wykryto podczas laboratoryjnych badań nad kompostowaniem tej rośliny. "Antynotoworowe właściwości karczocha ostowego ujawniają się szczególnie w fazie jego rozkładu" - wyjaśniła Fatima Duarte z zespołu badawczego CEBAL.

Portugalscy uczeni dowiedli, że rozkładający się w warunkach laboratoryjnych kard wykazywał najwyższą skuteczność w przypadku hamowania rozwoju komórek nowotworu złośliwego piersi.

Karczoch ostowy (łac. Cynara carduncullus) zaliczany jest do rodziny astrowatych. Występuje w krajach basenu Morza Śródziemnego, a także w Australii, Nowej Zelandii oraz w obu Amerykach. Kłącza i liście kardu są jadalne. W Portugalii roślina wykorzystywana jest w przemyśle serowarskim.

Z Lizbony Marcin Zatyka 

PAP - Nauka w Polsce

zat/ tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Obraz w podczerwieni pokazujący pobliską galaktykę VV114 oraz w  tle odległą galaktykę J0107a o przesunięciu ku czerwieni z = 2,467. Po prawej: rozmieszczenie gazu w J0107a widziane przez ALMA. Źródło: NASA, ALMA(ESO/NAOJ/NRAO), Huang et al.

    Odległy kosmiczny pojedynek dwóch galaktyk

  • Fot. Adobe Stock

    Otwarte pozycje w programie Junior Professional ESA

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera