<strong>Kawiarnia Naukowa na Uniwersytecie Dzieci (UD) w Warszawie,</strong> utworzona z inspiracji prof. dr hab. Magdaleny Fikus, ma tworzyć płaszczyznę do rozmów dzieci z rodzicami, opiekunami i innymi zaprzyjaźnionymi dorosłymi.
"Do udziału zapraszamy przede wszystkim rodziców dzieci z kierunku +Inspiracje+, które przychodzą na wykład w danym dniu. Na równoległych spotkaniach z nauką dla dorosłych i dla dzieci poruszane są podobne zagadnienia, co tworzy wspólne pole do dalszych rodzinnych poszukiwań, badań, zwiedzania - korzystania z nowej wiedzy. To właśnie idea Kawiarni Naukowej, którą realizujemy razem z prof. Fikus, inicjatorką i opiekunką tego projektu, niemal od samego początku UD, czyli prawie trzy lata" - powiedziała PAP Anna Wieczorek-Niebielska z UD.
Organizatorzy spotkań, które odbywają się najczęściej na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego i salach Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii. Grzegorzewskiej w Warszawie, podkreślają, że spotkanie z nauką nie powinno kończyć się wraz z wyjściem z murów uniwersytetu. Chcą wskazać opiekunom, co można zrobić z wiedzą, którą dzieci wyniosą z wykładu.
Czym w średniowieczu była miłość dworska i jakie było jej miejsce wśród rozmaitych wymiarów i rodzajów miłości, określanych po łacinie różnymi słowami: amor, concupiscentia, caritas, pietas, misericordia... W podróż do "wieków średnich" 15 października zabierze rodziny małych "studentów" historyk sztuki dr hab. Grażyna Jurkowlaniec z Uniwersytetu Warszawskiego.
Jaka była średniowieczna miłość dworska? Czy - jak powszechnie się uważa - to co święte i świeckie było w niej wyraźnie oddzielone? Goście Kawiarni Naukowej Rodziców przyjrzą się kilku wybranym, dziełom sztuki (m.in. cyklowi tapiserii "Dama z jednorożcem" w paryskim MusEe National du Moyen Age) i literatury.
"Zazwyczaj kojarzy się je z dworskim ideałem miłości, ale odnajdziemy w nich - z jednej strony - motywy odnoszące się do erotyki i zmysłowości, z drugiej zaś - dostrzeżemy wiele analogii między kulturą dworską a religijną" - obiecuje w zapowiedzi wykładu dr hab. Grażyna Jurkowlaniec.
Badaczka, która w Zakładzie Teorii Sztuki Instytutu Historii Sztuki UW zajmuje się sztuką średniowieczną, zaprasza na spotkanie nie tylko miłośników kultury średniowiecznej. Jej zdaniem, mimo upływu wielu stuleci, średniowieczne widzenie miłości ciągle wpływa na to, jak dziś o niej myślimy.
PAP - Nauka w Polsce
kol/ agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.