Dr hab. Stanisław Kubielas wyróżniony "polskim ekonomicznym Noblem"

Pracownik naukowy Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego <strong>dr hab. Stanisław Kubielas odebrał 12 października Nagrodę Banku Handlowego w Warszawie za szczególny wkład w rozwój nauki w sferze ekonomii i finansów.</strong>

Wyróżnienie, które zyskało nieformalne miano polskiego ekonomicznego Nobla, zostało przyznane po raz 17. Za książkę "Innowacje i luka technologiczna w gospodarce globalnej opartej na wiedzy. Strukturalne i makroekonomiczne uwarunkowania" uczony otrzymał 50 tys. zł.

Tematykę książki prof. Kubielasa, wydanej w 2009 roku przez Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, uznano za "bardzo aktualną", a sposób jej przedstawienia oraz formułowania wynikających z teorii hipotez oraz ich empirycznej weryfikacji - za perfekcyjny. Jury doceniło pokazaną w nagrodzonej książce zdolność autora do czerpania z bogactwa wiedzy ekonomicznej przy budowie teorii umożliwiającej wyjaśnienie, jak powiększa się lub zmniejsza luka technologiczna w pojedynczym kraju. "Zaprezentowane w książce badania empiryczne, jakie autor w oparciu o tę konstrukcję teoretyczną przeprowadził, z wykorzystaniem danych z Europy Środkowo Wschodniej oraz Polski, pozwoliły mu na sformułowanie nowych i płodnych z punktu widzenia polityki gospodarczej hipotez, o tym, że szybkość zamykania luki technologicznej nie zależy od możliwości dyfuzji innowacji (znana hipoteza Geschenkrona), ale od zdolności absorpcyjnej innowacji w danej gospodarce" - napisała w uzasadnieniu werdyktu przewodnicząca jury prof. Urszula Grzelońska.

Celem konkursu Banku Handlowego jest promowanie najbardziej wartościowych prac z dziedziny ekonomii i finansów, a także wyróżnianie wybitnych polskich ekonomistów. Wnioski o przyznanie nagrody mogą składać polskie uczelnie i instytuty o profilu ekonomicznym, banki i instytucje samorządu gospodarczego oraz wydawnictwa ekonomiczne.

Do XVII edycji zgłoszono 29 prac. Oceniło je jury, które tworzyli profesorowie: Stanisław Gomułka, Witold Koziński, Adam Noga, Witold Orłowski, Zdzisław Sadowski i Andrzej Sławiński, pod przewodnictwem prof. Urszuli Grzelońskiej. Uczeni analizowali książki i artykuły naukowe napisane po 18 października 2008 roku.

Zainteresowania badawcze dra hab. Stanisława Kubielasa to: teoria i historia ekonomii; mikro- i makroekonomia, handel i finanse międzynarodowe, finanse korporacji, innowacje, luka technologiczna i międzynarodowy transfer technologii, lingwistyka. Obecnie naukowiec wykłada na WNE UW finanse międzynarodowe, międzynarodowe rynki finansowe, innowacje i międzynarodowy transfer technologii oraz ekonomię innowacji w gospodarce globalnej.

Więcej o nagrodzonej książce w serwisie Nauka w Polsce tutaj.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Na przekór tzw. krzywej Wielkiego Gatsby’ego: nastolatki wierzą, że mogą więcej - w krajach, gdzie mogą mniej

  • 14.05.2025. Psychiatra Anna Lembke podczas kongresu Impact'25, 14 bm. w Poznań Congress Center. Kongres jest miejscem dyskusji dotyczących biznesu, polityki, nauki i nowoczesnych technologii. PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Impact/ Anna Lembke: media cyfrowe działają podobnie jak narkotyki i alkohol

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera