Starożytną kamienną kotwicę odkryli nurkowie u wybrzeży Bułgarii podczas archeologicznych badań dna morskiego - informuje serwis internetowy Novinite.
Pokryta zdobieniami kotwica o wadze 200 kilogramów posiada dwa otwory, z których jeden służył do przewlekania liny kotwicznej, a drugi do osadzenia drewnianego klina.
Zdaniem archeologów z zespołu kierowanego przez dra Iwana Christowa, wicedyrektora Narodowego Muzeum Historycznego Bułgarii, znalezisko może pochodzić ze statku handlowego o wyporności około 150-200 ton, których wiele w starożytności transportowało z terenów dzisiejszego wybrzeża Bułgarii pszenicę, ryby, skóry, drewno i metale.
Według naukowców, kamienna kotwica pochodzi z okresu XV-XII w. p.n.e., a jej kształt wskazuje, że mogła być używana przez Fenicjan lub Karów - lud zamieszkujący Karię, starożytną krainę w dzisiejszej południowo-zachodniej Turcji.
Dotychczas naukowcy przyjmowali, że pierwszymi żeglarzami na Morzu Czarnym od XII w. p.n.e. byli Grecy.
PAP - Nauka w Polsce
jot/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.