Kolejny potężny wybuch na Słońcu

Na wschodnim brzegu tarczy słonecznej pojawił się nowy aktywny rejon i od razu popisał się najbardziej efektownym wybuchem klasy X - informuje serwis NASA o nazwie SpaceWeather. <br />


Najbardziej energetyczne błyski na Słońcu są oznaczane literą X. Wcale nie są one zjawiskami częstymi, choć ostatnio Słońce ich nam nie żałuje. W dniach 7-8 września mieliśmy okazję obserwować dwa z nich, 22 września pojawił się kolejny.

Jego przyczyną jest nowy, aktywny obszar wyłaniający się zza wschodniego brzegu tarczy słonecznej. Satelity znajdujące się na orbicie okołoziemskiej zauważyły, że 22 września o godzinie 13 naszego czasu obszar ten pokazał błysk klasy X1.4, o długim czasie trwania.

Połączony on był z potężnym wyrzutem materii. Choć znaczna jej większość nie została wysłana w kierunku Ziemi, wyrzucona chmura naładowanych cząstek jest na tyle duża, że nasza planeta może się spotkać z jej obrzeżem w okolicach 25 września.

Aktywny obszar, wraz z obrotem Słońca, zaczyna zwracać się w naszym kierunku. Jeśli w najbliższych dniach wybuchy klasy X się powtórzą, związane z nimi wyrzuty materii mogą zostać skierowane bezpośrednio w kierunku Ziemi.

PAP - Nauka w Polsce

aol/ tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Galaktyka M31 w Andromedzie. Obraz stanowi połączenie danych z różnych długości fali z przypisanym im dla wizualizacji barwami. Źródło: NASA, Marcel Drechsler, Xavier Strottner, Yann Sainty &amp; J. Sahner, T. Kottary, przetwarzanie obrazu: L. Frattare, K. Arcand, J. Major.

    NASA pokazała zdjęcie galaktyki w Andromedzie w nietypowym ujęciu

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: woda wcale nie jest najlepszym płynem nawadniającym, lepsze jest np. mleko

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera