<p> <strong>Zakończyła się budowa Centrum Dydaktyczno–Konferencyjnego i Biblioteczno–Administracyjnego Politechniki Rzeszowskiej</strong>. Inwestycja kosztowała ponad 50 mln zł; współfinansowana była ze środków unijnych. Obiekt wykonała firma Skanska. </p>
Budowa Centrum była największą dotychczas inwestycją Politechniki; władze uczelni planują inaugurację roku akademickiego 2011/2012 już w nowo wybudowanej auli.
Jak poinformowała PAP Joanna Lubera–Kosior z firmy Skanska, kompleks dydaktyczny ma powierzchnię ponad 12 tys. m kw.
„W budynku znajdują się m.in. jedyna w regionie biblioteka techniczna, a także specjalistyczne sale wykładowe dla 200, 170 i 150 osób, amfiteatralna aula dla 400 studentów ze sceną oraz laboratoria komputerowe i naukowo-badawcze oraz pomieszczenia biurowe” - dodała.
Lubera-Kosior zaznaczyła, że najciekawszym elementem obiektu jest nieregularny dach, którego kopuła przypomina kroplę wody. Jego realizacja – podkreśliła - była sporym wyzwaniem zarówno konstruktorskim, jak i logistycznym.
„Aby konstrukcja dachu mogła być prawidłowo zmontowana, dźwigary nośne, wykonane jako prefabrykaty, musiały być podparte na różnych wysokościach. Długie arkusze z blachy tytanowo–cynkowej zostały dostosowane do krzywizn dachu i ułożone starą techniką dekarską na tzw. rąbek stojący. Drewniane dźwigary jechały do nas aż z okolic Torunia. Transport trwał trzy dni i wymagał specjalnego zezwolenia ze względu na ponadnormatywną szerokość i długość składu samochodowego” - wyjaśniła Lubera-Kosior.
Dodała, że budowie nie sprzyjała pogoda, m.in. mroźna ubiegłoroczna zima oraz deszczowa wiosna tego roku, mimo to wszystkie prace zakończono w terminie. Na budowie pracowało ok. 250 osób. Budowa rozpoczęła się w 2009 r.
Politechnika Rzeszowska jest największą uczelnią techniczną na Podkarpaciu; kształci ponad 14,8 tys. studentów na 6 wydziałach i ponad 26 kierunkach studiów. Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa jako jedyny w kraju prowadzi również kształcenie pilotów lotnictwa cywilnego.
PAP - Nauka w Polsce
huk/ je/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.