
<strong>W nadchodzącym tygodniu planeta karłowata Ceres znajdzie się w opozycji, a to oznacza dobre warunki do jej obserwacji</strong> - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. <br /><br />
Ceres została odkryta 1 stycznia 1801 roku przez Giuseppe Piazziego. Jest to ciało o dość regularnym kształcie i rozmiarach 975909 km. Ceres porusza się wokół Słońca w środku głównego pasa planetoid, w średniej odległości 2,77 j.a. (j.a. - jednostka astronomiczna - to pozaukładowa jednostka odległości używana w astronomii równa 149 597 870 691 + 30 m; dystans ten odpowiada średniej odległości Ziemi od Słońca - przyp. PAP) od naszej dziennej gwiazdy. Najmniejsza odległość Ceres od Słońca (peryhelium) wynosi 2,55 j.a., największa zaś (aphelium) to 2,98 j.a.
"Właśnie teraz Ceres zbliża się do opozycji, przez co trafiają się dobre warunki do jej obserwacji. Ciało osiąga swój maksymalny blask sięgający 7.6 wielkości gwiazdowej, jest więc obiektem niewiele słabszym od najsłabszych gwiazd dostrzegalnych gołym okiem. Do jej obserwacji wystarczy więc zwykła lornetka lub niewielki teleskop czy luneta" - powiedział dr Olech.
Ceres znajduje się na sferze niebieskiej na granicy konstelacji Wieloryba i Wodnika. W okolicach północy widać ją na wysokości około 20 stopni nad południowym horyzontem.
Niestety sama opozycja pokrywa się z pełnią Księżyca, przez co jasny Srebrny Glob będzie świecił blisko Ceres, skutecznie utrudniając obserwacje.
"Dlatego z dojrzeniem planety karłowatej można się wstrzymać do okolic 20 września. Księżyc będzie wtedy w ostatniej kwadrze i daleko od Ceres. Sama planeta karłowata będzie nadal jasna, bo jej blask w porównaniu do samej opozycji zmniejszy się tylko o 0.1 magnitudo" - zaznaczył astronom. AOL
PAP - Nauka w Polsce
aol/ agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.