Astronom: w przyszłym tygodniu dobre warunki do obserwacji Ceres

Ceres. Zdjęcie wykonane przez Kosmiczny Teleskop Hubblea. Źródło: Wikipedia
Ceres. Zdjęcie wykonane przez Kosmiczny Teleskop Hubblea. Źródło: Wikipedia

<strong>W nadchodzącym tygodniu planeta karłowata Ceres znajdzie się w opozycji, a to oznacza dobre warunki do jej obserwacji</strong> - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. <br /><br />

Ceres to największe ciało głównego pasa planetoid rozciągającego się pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza. Do 24 sierpnia 2006 roku uznawana była za planetoidę. Od tej daty, zgodnie z nową nomenklaturą Międzynarodowej Unii Astronomicznej, (1) Ceres stała się planetą karłowatą. Do tej grupy zaliczono też ciała takie jak (134340) Pluton,(136199) Eris, (136108) Haumea i (136472) Makemake. Wszystkie planety karłowate oprócz Ceres leżą w pasie Kuipera rozciągającym się za orbitą Neptuna.

Ceres została odkryta 1 stycznia 1801 roku przez Giuseppe Piazziego. Jest to ciało o dość regularnym kształcie i rozmiarach 975909 km. Ceres porusza się wokół Słońca w środku głównego pasa planetoid, w średniej odległości 2,77 j.a. (j.a. - jednostka astronomiczna - to pozaukładowa jednostka odległości używana w astronomii równa 149 597 870 691 + 30 m; dystans ten odpowiada średniej odległości Ziemi od Słońca - przyp. PAP) od naszej dziennej gwiazdy. Najmniejsza odległość Ceres od Słońca (peryhelium) wynosi 2,55 j.a., największa zaś (aphelium) to 2,98 j.a.

"Właśnie teraz Ceres zbliża się do opozycji, przez co trafiają się dobre warunki do jej obserwacji. Ciało osiąga swój maksymalny blask sięgający 7.6 wielkości gwiazdowej, jest więc obiektem niewiele słabszym od najsłabszych gwiazd dostrzegalnych gołym okiem. Do jej obserwacji wystarczy więc zwykła lornetka lub niewielki teleskop czy luneta" - powiedział dr Olech.

Ceres znajduje się na sferze niebieskiej na granicy konstelacji Wieloryba i Wodnika. W okolicach północy widać ją na wysokości około 20 stopni nad południowym horyzontem.

Niestety sama opozycja pokrywa się z pełnią Księżyca, przez co jasny Srebrny Glob będzie świecił blisko Ceres, skutecznie utrudniając obserwacje.

"Dlatego z dojrzeniem planety karłowatej można się wstrzymać do okolic 20 września. Księżyc będzie wtedy w ostatniej kwadrze i daleko od Ceres. Sama planeta karłowata będzie nadal jasna, bo jej blask w porównaniu do samej opozycji zmniejszy się tylko o 0.1 magnitudo" - zaznaczył astronom. AOL

PAP - Nauka w Polsce

aol/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 16.04.2025. Na zdjęciu dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej Josef Aschbacher podczas wywiadu dla Polskiej Agencji Prasowej, przed drugim dniem III Konferencji Bezpieczeństwa ESA na Zamku Królewskim w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

    Szef ESA o odkrywaniu kosmosu: to wręcz niewiarygodne, ile robi Europa przy relatywnie niewielkich środkach

  • 16.04.2025.  Na zdjęciu astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski (L) i dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej Josef Aschbacher (P) podczas wywiadu dla Polskiej Agencji Prasowej, przed drugim dniem III Konferencji Bezpieczeństwa ESA na Zamku Królewskim w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

    Dyrektor Europejskiej Agencji Kosmicznej dla PAP: potrzebne przepisy dotyczące kosmosu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera