W Chinach odkryto skamieniałość niewielkiego zwierzęcia z czasów dinozaurów, które jest najstarszym znanym gatunkiem ssaków łożyskowych - informuje serwis National Geographic. <br />
Zwierzątko, przypominające ryjówkę i ważące zaledwie 15 gramów, żyło 160 mln lat temu. Jest to okaz najstarszego znanego ssaka łożyskowego. Dlatego otrzymało nazwę Juramaia sinensis, czyli "jurajska matka z Chin".
W wyniku tego odkrycia naukowcy muszą przesunąć o 35 mln lat wstecz moment rozdzielenia się łożyskowców i torbaczy.
Mimo że juramaia jest najstarszym znanym łożyskowcem, to, jak piszą naukowcy na łamach "Nature", nie ma pewności, czy jest "prababką" pozostałych łożyskowców, czy może "praciotką", tzn. przodkiem, ale nie w prostej linii.
Obecnie łożyskowce to bardzo różnorodna i liczna grupa ssaków, rozciągająca się od myszy do wielorybów, obejmująca również ludzi. Jednak początki były skromne - zauważają badacze.
PAP - Nauka w Polsce
krx/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.