Ludzie cierpiący na zespół stresu pourazowego są bezskutecznie leczeni lekami na depresję i zaburzenia lękowe. Leki bezpośrednio wpływające na receptory serotoniny mogą się okazać najbardziej pomocne - uważają autorzy artykułu w Archives of General Psychiatry, którzy odkryli, że PTSD wiąże się z obniżonym poziomem receptora oraz neuroprzekaźnika serotoniny 1B. <br />
Zespół stresu pourazowego, albo PTSD (ang. posttraumatic stress disorder) to zaburzenie dotykające najczęściej żołnierzy, ofiary, a także świadków szczególnie drastycznych wydarzeń. Doznana trauma często pozostawia trwały odcisk w psychice. Po okresie uśpienia, który może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, ofiara tragicznego doświadczenia zaczyna być nękana przez powracające wspomnienia traumy, silne poczucie winy, strach, wybuchy gniewu i nocne koszmary.
Obecnie ofiary traumy są leczone antydepresantami, ale tego typu kuracje okazują się nieskuteczne, jako że nigdy nie były opracowane z myślą o leczeniu PTSD.
Dlatego dr Aleksander Neumeister z Mount Sinai School of Medicine postanowił podjąć się opracowania skutecznego leku. Wraz z zespołem naukowców w Centrum Pozytonowej Emisyjnej Tomografii Yale użył metod obrazowania komputerowego, by przestudiować różnice w mózgach pacjentów cierpiących na PTSD i ofiar traumy nie zapadających na schorzenie.
Zastosowana technika - PET, wykorzystywana również m.in. do wykrywania nowotworów, pozwoliła naukowcom uzyskać na ekranie komputera trójwymiarowy obraz mózgów pacjentów.
W badaniu, dr Neumeister porównał mózgi 49 ludzi cierpiących na PTSD, 20 ofiar traumy, które nie miały tego schorzenia, oraz 27 zdrowych ochotników.
Na podstawie przeprowadzonych badań ustalono, że pacjenci z PTSD posiadają w mózgu mniejszą liczbę receptorów serotoniny 1B. Co więcej, poziom serotoniny 1B w organizmie także był znacznie poniżej normy.
Dla porównania, badani, którzy mimo drastycznych przeżyć nie cierpieli na PTSD, mieli jedynie nieznacznie obniżony poziom neuroprzekaźnika, natomiast liczba receptorów nie odbiegała od normy.
O serotoninie wiadomo, że odpowiada za poczucie szczęścia, regulację nastroju, apetytu, snu i zachowań rozrodczych. Jej poziom jest regulowany w dużej części przez dietę. Spożycie pieczonego indyka często jest wiązane z uczuciem błogiej senności i zadowolenia właśnie dlatego, że wraz z mięsem indyka dostarczamy organizmowi dużą dawkę serotoniny.
Odpowiednia liczba receptorów serotoniny 1B jest konieczna, by organizm w prawidłowy sposób reagował na neuroprzekaźnik. Dlatego też skuteczne leczenie PTSD powinno cofać lub rekompensować spadek liczby receptorów serotoniny 1B za pomocą specjalnie opracowanych leków. "Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będziemy mieli leki, które będą działać na ten receptor" - mówi dr Neumeister.
PAP - Nauka w Polsce
sk/ ula/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.