12 medali Polaków na mistrzostwach świata w matematyce

<strong>Polska reprezentacja zdominowała podium 25. Międzynarodowych Mistrzostw w Grach Matematycznych i Logicznych w Paryżu.</strong> Polacy przywieźli ze sobą aż 12 medali - najwięcej ze wszystkich reprezentacji. <br /><br />

Polacy podczas światowego finału, który odbył się 26 i 27 sierpnia, zdobyli 5 złotych, 4 srebrne i 3 brązowe medale. Wśród osób nagrodzonych złotym medalem znalazło się dwoje uczniów podstawówki - Piotr Kępczyński z Warszawy i Maria Horodecka z Gdyni, gimnazjalista - Grzegorz Adamski z Szamotuł, licealista - Kamil Dębowski z Suwałk oraz student Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu - Łukasz Kalinowski.

Srebrne medale w Paryżu zdobyli: uczeń podstawówki - Adam Górkiewicz z Wrocławia, gimnazjalista Kamil Musiał ze Śremu, Grzegorz Białek z liceum w Bydgoszczy, a w kategorii "dorośli" - Waldemar Bednarz z Wrocławia.

Brąz zdobyli: uczennica podstawówki Agnieszka Witkowska z Gdańska, gimnazjalista Damian Czarnecki z Warszawy oraz licealista Damian Orlef z Zabrza.

W tegorocznym finale wzięło udział kilkuset zawodników z całego świata, m.in. ze Szwajcarii, Rosji, Kanady, Tunezji, Włoch czy Ukrainy. Rywalizacja odbywała się w ośmiu kategoriach wiekowych - najmłodszymi zawodnikami byli uczniowie 3. klasy szkoły podstawowej, a najstarszymi - inżynierowie, informatycy i pasjonaci matematyki. W tym roku polska reprezentacja liczyła 26 osób.

"W konkursie, oprócz wiedzy matematycznej, uczestnicy muszą wykazać się umiejętnością logicznego myślenia oraz zdolnością podejmowania strategicznych decyzji - mówi Piotr Tomczak z firmy Casio, która od lat wspiera polskie eliminacje do mistrzostw. - Jak w każdych międzynarodowych zawodach, tak i tutaj nie ma miejsca na najmniejsze błędy czy dekoncentrację. Tym bardziej należy pogratulować naszym uczniom i studentom wiedzy oraz odporności na stres."

Reprezentację Polski na finał paryski wyłoniono podczas eliminacji, organizowanych przez Wydział Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej i Oddział Wrocławski Polskiego Towarzystwa Matematycznego. 

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    NFOŚiGW: ponad 6 mln zł dla czterech instytucji na zwiększanie świadomości ekologicznej

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertki: deklaracje rządu ws. utrzymania ścisłej ochrony wilka w Polsce to za mało; musimy go chronić w całej UE

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera