W Brazylii odkryto nowy gatunek małpy

Nowy gatunek małp - małych, nadrzewnych zwierząt reprezentujących grupę zwaną titi - odkryto w Mato Grosso, jednym z najsłabiej poznanych i najbardziej intensywnie niszczonych rejonów Brazylii - informuje organizacja ekologiczna WWF. 



Nowo odkryte małpki są rudawe i należą do rodzaju Callicebus, zwanego też titi - grupy niewielkich naczelnych (z których najmniejsze mierzą od 23 centymetrów długości) żyjących w Ameryce Południowej. Zwierzęta te rezydują przede wszystkim na drzewach. Podstawę ich diety stanowią twarde owoce, ale nie gardzą także liśćmi czy owadami. Titi są monogamiczne i żyją w małych grupach rodzinnych. Samice rodzą jedno młode po 5-6 miesięcznej ciąży.

Choć nowy gatunek odkryto podczas ekspedycji w grudniu 2010 roku, to organizator ekspedycji - organizacja WWF, o znalezisku informuje dopiero teraz. Naukowcy nie nazwali jeszcze gatunku. Na razie reprezentujący go okaz przekazali do badań w muzeum Emilio Goeldi Museum w Para. Zanim zoologowie opiszą do zgodnie z procedurami i formalnie ogłoszą wyniki, może minąć kilka miesięcy.

Małpkę dostrzeżono w północno zachodniej części brazylijskiego stanu Mato Grosso - jednego z najsłabiej zbadanych regionów kraju. Odkrywca, Julio Dalponte dostrzegł na głowie i ogonie zwierzęcia charakterystyczne cechy, nie obserwowane wcześniej u innych gatunków titi z tej samej okolicy. Członkowie ekspedycji zaobserwowali też dwa nieznane wcześniej gatunki ryb: jeden należy do grupy sumokształtnych, drugi to jaskrawo ubarwiona, słodkowodna tetra (przez akwarystów zwana również błyszczykiem). Zwierzęta te powiększają pulę organizmów, których badacze doliczyli się w czasie swojej wyprawy: 48 gatunków ssaków (m.in. pancerniki, mrówkojady, jaguary, oceloty i rozmaite małpy), 208 gatunków ryb i 313 gatunków ptaków.

Rejon, w który zapuścili się naukowcy, teoretycznie objęty jest ochroną, ale w praktyce zagrażają mu konflikty związane z własnością ziemi, wylesianie i połowy ryb czy angażowanie się miejscowych w nielegalną hodowlę zwierząt albo wielkie plantacje, które w niekontrolowany sposób wkraczają na chronione tereny. W styczniu 2011 r. Mato Grosso zajęło pierwsze miejsce wśród najintensywniej niszczonych stanów Amazonii - podaje biuletyn "Forest Transparency - the Legal Amazon" wydawany przez Deforestation Warning Service of the Man oraz Amazon Environment Institute. Z publikacji wynika, że w samym styczniu zniszczono tam szatę roślinną na powierzchni 47 km2. (teren ten stanowi ponad połowę zdewastowanych w tym samym czasie terenów Amazonii).

Celem ekspedycji WWF było zebranie informacji, które pomogą tworzyć lepsze plany zarządzania dla chronionych części Mato Grosso. 

PAP - Nauka w Polsce

zan/ tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera