Astronomowie odkryli rekordowo chłodnego brązowego karła

Naukowcy odkryli sześć brązowych karłów typu widmowego Y, z których jeden ma temperaturę niższą od temperatury ludzkiego ciała - poinformował &quot;New Scientist&quot;. Są one zlokalizowane one w odległości od 9 do 40 lat świetlnych od Słońca. <br />


Badacze zidentyfikowali nową grupę brązowych karłów wykorzystując należący do NASA teleskop kosmiczny WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer).

Został on zaprojektowany m.in. do poszukiwań stosunkowo chłodnych ciał, takich jak brązowe karły. Są to obiekty, których masy są mniejsze niż 0,08 masy Słońca, przez co nie są one w stanie zapoczątkować w swoich wnętrzach reakcji termojądrowych przemiany wodoru w hel, a przez to nie mogą świecić, jak zwykłe gwiazdy.

Sześć z odkrytych karłów, nazywanych też nieudanymi gwiazdami, należy do typu widmowego Y, co oznacza, że ich temperatura nie przekracza 226 st. Celsjusza. Rekordzistą jest jednak karzeł WISE 1828+2650, którego maksymalna temperatura powierzchni wynosi 25 st. Celsjusza. Jest to najzimniejszy z dotychczas odkrytych tego typu obiektów. Wcześniej, w marcu tego roku, rekordzistą okrzyknięto karła CFBDSIR J1458+1013B o temperaturze około 98 st. Celsjusza.

"Brązowe karły, na które natrafialiśmy do tej pory miały temperaturę zbliżoną do temperatury piecyka. Odkrycie nowych karłów klasy Y spowodowało, że z kuchni przeszliśmy do chłodniejszych części domu" - mówi Davy Kirkpatrick z California Institute of Technology w Pasadenie.

Astronomowie nie wykluczają, że w najbliższej przyszłości zostaną odkryte brązowe karły, które leżą bliżej Słońca niż Proxima Centauri, czyli najbliższa Słońcu gwiazda, oddalona od niego o 4,2 roku świetlnego. 

PAP - Nauka w Polsce

koc/ aol/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera