Ptaki mają stres w piórach

Poziom hormonu stresu, który zwiększa się u ptaków m.in. na widok drapieżnika czy w obliczu zanieczyszczenia środowiska ropą naftową można będzie badać bez potrzeby pobierania krwi - informuje "Journal of Avian Biology". Okazuje się, że o wiele lepszym wskaźnikiem podwyższonego poziomu kortykosteronu są ptasie pióra. 



Naukowcy z Tufts University w stanie Massachusetts podkreślają, że możliwość analizowania poziomu stresu na podstawie piór niesie ze sobą wiele udogodnień: po pierwsze nie trzeba będzie już łapać ptaków (przysparzając im tym samym dodatkowego stresu), a jedynie zebrać pióra, które wcześniej zgubiły; po drugie, próbki krwi dają jedynie obraz stężenia kortykosteronu w momencie jej pobrania, podczas gdy pióro odzwierciadla poziom stresu ptaka od chwili, gdy zaczęło rosnąć.

"Jest to ważne dla zrozumienia długoterminowego wpływu stresorów na zwierzęta. W perspektywie krótkoterminowej działanie hormonów stresu jest najczęściej korzystne. Problemem stają się dopiero wówczas, gdy ich wysoki poziom utrzymuje się przez długi czas" - wyjaśnia prowadząca badania Christine R. Lattin.

Podczas wcześniejszych eksperymentów badacze zauważyli, że pióra ptaków, którym podawano kortykosteron, były jaśniejsze i słabsze, co sugeruje, że poziom tego hormonu może mieć istotny wpływ na ich zdrowie.

Naukowcy są również podekscytowani możliwością przeanalizowania piór zgromadzonych w instytutach badawczych i muzeach, by dowiedzieć się, w jaki sposób zmiany środowiska wpływały na poziom hormonów stresu u ptaków na przestrzeni lat. 

PAP - Nauka w Polsce

koc/ tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera