Amerykańscy naukowcy ostrzegają, że wybuchy na Słońcu zaobserwowane w ciągu ostatniego tygodnia mogą wpłynąć na funkcjonowanie systemu GPS i sieci komunikacyjnej - informuje Reuters. <br />
"Magnetyczna burza, która wkrótce się rozpęta, może osiągnąć średni lub wysoki poziom siły" - powiedział Joseph Kunches, specjalista ds. pogody kosmicznej ze Space Weather Prediction Center, amerykańskiej Administracji ds. Oceanów i Atmosfery (NOAA). NOAA wystosowała ostrzeżenie do użytkowników urządzeń satelitarnych, telekomunikacyjnych i elektrycznych, dotyczące zakłóceń, które mogą wystąpić w ciągu kliku następnych dni. Możliwe jest również pojawienie się zjawiska zorzy polarnej na średnich szerokościach geograficznych.
Naukowcy przewidzieli, że w pobliżu Ziemi przejdą trzy fale wiatru słonecznego, wywołującego burze. Pierwszą obserwowano w czwartek, druga dotarła do naszej planety w weekend. "Wydaje się, że jest silniejsza od pierwszej" - powiedział Kunches. Trzecia fala wiatru słonecznego powinna dotrzeć do Ziemi w ciągu kilku dni. Według specjalistów może ona wzmocnić efekt drugiej.
NOAA mierzy siłę burz słonecznych w skali od 1 do 5, gdzie 1 oznacza najsłabszą, a 5 najsilniejszą moc burzy. Zjawiska obserwowane w ciągu ostatniego tygodnia mieszczą się pomiędzy 2. a 3. stopniem skali.
"Zbliżamy się do następnego szczytu aktywności słonecznej, więc spodziewamy się wzrostu liczby burz słonecznych przez następne trzy do pięciu lat" - ostrzega Tom Bogdan, dyrektor Space Weather Prediction Center. Szczyt aktywności słonecznej przypada co 11-12 lat, następny przewidywany jest na 2013 rok.
Największa zarejestrowana w historii burza słoneczna miała miejsce w 1859 roku. Wywołana przez nią zorza widoczna była aż nad Wyspami Karaibskimi. Współcześnie burza o tej sile wywołałaby straty o wartości 2 bilionów dolarów w skali światowej (według raportu National Research Council z 2008 roku). Ostatnia znacząca burza słoneczna wystąpiła w 1989 roku, kiedy to przestała funkcjonować sieć elektryczna w mieście Quebec (Kanada).
Burze słoneczne powstają w wyniku wyrzutów materii z korony Słońca.
PAP - Nauka w Polsce
stm/ krf/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.