Krążek międzykręgowy z komórek owcy

Szczurom wszczepiono krążki międzykręgowe (dyski) odtworzone z komórek dysków owcy - informuje "New Scientist". 



Dyskopatia to bardzo szerokie pojęcie obejmujące schorzenia krążka międzykręgowego. Zazwyczaj jest początkowym etapem choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Głównymi objawami choroby krążka międzykręgowego jest ból w zajętym odcinku kręgosłupa, bywają też zaburzenia czucia (mrowienie i drętwienie) w obszarze unerwionym przez uciśnięty nerw rdzeniowy, może pojawić się większy lub mniejszy niedowład.

Dyskopatię zwykle leczy się nieoperacyjnie - fizykoterapią, rehabilitacją czy farmakoterapią, które usuwają ból, ale nie zwalczają jego przyczyn. U części pacjentów dolegliwości w krótkim czasie znikają samoistnie. Gdy leczenie zachowawcze nie pomaga, pojawiają się objawy uszkodzenia układu nerwowego i konieczna bywa operacja. W USA oczekuje na nią - według różnych szacunków - od 1,5 do 4 milionów Amerykanów.

Wszczepienie sztucznego dysku przynosi ulgę, niestety tylko przejściową. Sztuczny krążek międzykręgowy z czasem traci swoje właściwości. Dlatego naukowcy z Cornell University w Ithaca postanowili skorzystać z żywej tkanki, która potrafi rosnąć i adaptować się, co jest na dłuższą metę lepszym rozwiązaniem. Z owczych tkanek sporządzone zostały kopie szczurzych dysków, po czym wszczepiono je szczurom. Nie tylko znakomicie zniosły zarówno nacisk, jak i rozciąganie, ale także ich parametry poprawiły się z upływem czasu - w ciągu sześciu miesięcy od operacji powstały nowe komórki, wiążące się z kręgami. Dalsze badania mają wyjaśnić, jak odtworzone krążki radziłyby sobie z obciążeniami u żyjących w postawie wyprostowanej ludzi.

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera