Udomowienie psów rozpoczęło się co najmniej 33 tys. lat temu, ale ostatnia epoka lodowcowa zahamowała ten proces - informują naukowcy na łamach pisma "Public Library of Science ONE".
Udomowienie psów rozpoczęło się 33 tys. lat temu lub nawet wcześniej, jednak potomkowie tych psów nie przetrwali epoki lodowcowej. Zdaniem naukowców, dzisiejsze psy są potomkami osobników udomowionych po ostatniej epoce lodowcowej (ok. 17-14 tys. lat temu).
Naukowcy wyciągnęli te wnioski na podstawie datowania szczątków psa, częściowo udomowionego, sprzed 33 tys. lat. Odnaleziono je w południowej Syberii w jaskini Razbojniczja w górach Ałtaj.
"Znalezisko z jaskini Razbojniczja pokazuje, że warunki w relacjach pies-wilk odpowiednie dla udomowienia pojawiły się już 33 tys. lat temu" - opisuje współautorka badań, Susan Crockford. Jednak, jak dodaje, te warunki powinny były być stabilne przez następne kilkadziesiąt lat i zarazem jakieś 20 pokoleń wilków, żeby proces udomowienia mógł doprowadzić do powstania psa.
Jej zdaniem, takie stabilne warunki nie zaistniały aż do czasów po epoce lodowej, czyli jakieś 19 tys. lat temu. Nawet wtedy proces udomowienia mógł się rozpocząć w wielu miejscach i niejednokrotnie zakończyć się niepowodzeniem.
PAP - Nauka w Polsce
krx/ tot/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.