
<strong>W Tajlandii, gdzie odbył się tegoroczny finał Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej reprezentanci Polski zdobyli pięć medali: dwa złote, jeden srebrny i jeden brązowy </strong>- poinformował PAP opiekun polskich zawodników prof. Krzysztof Diks. <br /><br />
Tegoroczna XXIII Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna odbywała się w Pattaya, w Tajlandii. Brało w niej udział 302 zawodników z 81 krajów. Połowę z nich uhonorowano medalami: złotymi, srebrnymi i brązowymi. Wszyscy czterej reprezentanci Polski zdobyli medale: dwa złote, jeden srebrny i jeden brązowy. Złote medale zdobyła około jedna dwunasta uczestników konkursu z najwyższymi wynikami.
Jan Kanty Milczek zdobył 548 punktów na 600 możliwych, Piotr Bejda, który zajął 26. miejsce zdobył 478.
Pozostali polscy reprezentanci też otrzymali medale. Łukasz Jocz (absolwent I LO w Białymstoku) zdobył srebrny, a Krzysztof Leszczyński (absolwent I LO w Suwałkach) brązowy.
"Pierwsze miejsce w zawodach zajął niezwykle utalentowany reprezentant Białorusi - Gennady Korotkevich, który w tym roku wygrał zawody trzeci raz z rzędu, zaś pierwszy medal wywalczył w wieku zaledwie 10 lat" - poinformował prof. Diks.
Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna odbywa się co roku. Pierwsza edycja miała miejsce w 1989 w Bułgarii. Polska organizowała zawody w 2005 roku. W 23-letniej historii Olimpiady Polacy zdobyli opinię jednej z najsilniejszych reprezentacji. Od 1999 roku przywiezli łącznie 23 złote medale i znajdują się w ścisłej czołówce nieoficjalnej klasyfikacji medalowej, wraz z Chinami, Rosją i Stanami Zjednoczonymi. Nasi reprezentanci dwukrotnie zajmowali indywidualnie pierwsze miejsce, w 2006 roku w Meksyku wygrał Filip Wolski, a w 2007 roku w Chorwacji zwyciężył Tomasz Kulczyński.
PAP - Nauka w Polsce
ula/ tot/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.