Animacje głosek i wad wymowy dostępne w internecie

<strong>Animacje przedstawiające 45 głosek języka polskiego i ponad 70 wad wymowy można obejrzeć i wysłuchać na internetowym portalu fonetyki</strong> <a href="http://www.fonem.eu/">www.fonem.eu</a> . Nad animacjami, z których skorzystają zarówno studenci i wykładowcy logopedii, jak i terapeuci, pracowali specjaliści z pięciu uczelni.

W serwisie będzie można zobaczyć animacje 45 głosek języka polskiego. "W tej chwili przygotowane są już głoski w +izolacji+, czyli np. sama głoska +a+. Do systemu będą jeszcze dodane animowane głoski w całych wyrazach. Właśnie przygotowanie tych animacji sprawiło najwięcej trudności i problemów" - powiedziała PAP dr Joanna Gruba z Uniwersytetu Śląskiego.

Przygotowywano je za pomocą maszyny zwanej artykulografem. Do języka i warg badanego przyklejano diody, które rejestrowały ruch poszczególnych narządów. Potem zebrane dane były odpowiednio przeliczane i animowane.

Dr Gruba przyznała jednak, że przygotowanie wszystkich głosek sprawiło twórcom systemu dużo trudności, m.in. dlatego, że w literaturze nie ma jednolitych opisów głosek.

Już teraz w serwisie można korzystać z animacji przedstawiających 70 różnych wad wymowy. "Pokazujemy najczęściej występujące u dzieci wady wymowy. W systemie dostępne są zarówno animacje, jak i nagrania dzieci z konkretną wadą" - opisała rozmówczyni PAP.

Jak wyjaśniła, serwis opracowano przede wszystkim z myślą o studentach pedagogiki, psychologii, językoznawstwa, logopedii, medycyny, czyli dla wszystkich tych, którzy mają w swoich zajęciach z fonetyki języka polskiego.

"Przydatna będzie również dla logopedów i terapeutów, którzy pracują z pacjentami nieprawidłowo wymawiającymi poszczególne dźwięki i muszą pokazać jak prawidłowo wygląda ułożenie języka podczas wymawiania danej głoski" - powiedziała dr Gruba.

W jaki sposób można korzystać z systemu? W serwisie trzeba się zalogować. Po zalogowaniu dostępnych jest pięć animacji. Dostęp do wszystkich animacji kosztuje 27 złotych na pół roku. "Tyle mniej więcej kosztuje podręcznik, który muszą kupić studenci, a tutaj mamy animacje, zdjęcia i nagrania" - wyjaśniła rozmówczyni PAP.

Do września twórcy systemu planują dodanie głosek w całych wyrazach. "Jednak cały czas będziemy dodawać kolejne przykłady wad wymowy. Bardzo chciałabym by portal żył i rozwijał się" - zadeklarowała dr Gruba.

Projekt "Portal edukacyjny polskiej fonetyki stosowanej w zakresie normy i patologii mowy" jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

W opracowaniu portalu wzięli udział uczeni z Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Nad przekazem audiowizualnym czuwają specjaliści różnych dziedzin: graficy, reżyserzy dźwięku, programiści, lektorzy.

PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: hałas szkodzi zdrowiu, dlatego konieczna jest zmiana norm hałasu w Polsce

  • Fot. Adobe Stock

    Starzejemy się - mediana wieku w Polsce zwiększyła się do prawie 43 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera