W Krasiejowie studenci - poszukiwacze dinozaurów mają komfortowy domek

<strong>Studenci - uczestnicy obozów paleontologicznych w Krasiejowie</strong> (opolskie), gdzie znaleziono kości silezaura - przodka jurajskich dinozaurów<strong> mają w końcu komfortowe lokum</strong>. Całoroczny drewniany domek zastąpił barak.

Domek wyposażony w 12 łóżek, pełny węzeł sanitarny i kuchenny wybudowano w półtora miesiąca za ok. 70 tys. zł. Pieniądze pochodzą ze stowarzyszenia "Dinopark". "Nie przejadaliśmy naszych pieniędzy, kumulowaliśmy je i oto efekt. Domek powstał w imponującym tempie i robi duże wrażenie" - powiedział podczas przekazania obiektu studentom prezes "Dinoparku" i wicemarszałek Opolszczyzny, Tomasz Kostuś.

"Wprawdzie poszukiwacze dinozaurów to ludzie z pasją, którzy nie potrzebują luksusów, ale na pewno przyjemniej im będzie wracać po pracy do miejsca, gdzie mogą się normalnie wyspać i wypocząć" - mówił prof. Piotr Wieczorek, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą Uniwersytetu Opolskiego - opiekuna naukowego wykopalisk w Krasiejowie.

Z nowego lokum zadowoleni są studenci, którzy już pracują w Krasiejowie przy poszukiwaniach szczątków kopalnych zwierząt. "Liczymy, że dzisiaj będziemy już spać w tych luksusach. Różnica jest zdecydowana - przede wszystkim prysznic i kuchnia, na której można podgrzać sobie jedzenie" - mówili młodzi pasjonaci paleontologii.

W ocenie Wieczorka, stanowisko w nieczynnej kopalni iłów będzie atrakcyjne dla badaczy i poszukiwaczy jeszcze co najmniej kilkadziesiąt lat. O tym, że kryje jeszcze wiele kopalnych szczątków świadczą efekty jednodniowej pracy studentów - uczestników obozu. "Znaleźliśmy już część żuchwy metopozaura, żebra, i mnóstwo zębów jakichś kopalnych zwierząt" - relacjonował Wiktor Beker, student biotechnologii z Wrocławia.

Największe odkrycie dokonane do tej pory w pokopalnianej niecce to odnalezienie w roku 2000 szczątków silezaura - gada sprzed 230 milionów lat. Niewielki (ok. 2 metrów długości) silesaurus opolensis prawdopodobnie był przodkiem kilkunastometrowych dinozaurów kaczodziobych i iguanodonów. Niektórzy naukowcy klasyfikują go jako prawdziwego dinozaura, jednak większość paleontologów uznaje go za bliską grupę zewnętrzną dinozaurów.

PAP - Nauka w Polsce

jsz/ dki/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Analiza: również religia, polityka i wojna napędzają ewolucję dzikiej przyrody w miastach

  • Fot. Adobe Stock

    Bocian Biały „Zwierzęciem Roku 2025” w plebiscycie ministerstwa klimatu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera