Prof. Janusz Woytoń doktorem honoris causa WUM

<strong>Prof. Janusz Woytoń, jeden z twórców nowoczesnej perinatologii w Polsce, odebrał we wtorek tytuł doktora honoris causa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego</strong>. Uroczystość odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie.

Najwyższą akademicką godność akademicką przyznał prof. Woytoniowi Senat uczelni w listopadzie 2010 r. za "wybitne osiągnięcia naukowe i kliniczne o wymiarze światowym w dziedzinie perinatologii i położnictwa oraz dla rozwoju badań naukowych w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym". Promotorem w postępowaniu o nadanie doktoratu honoris causa prof. Januszowi Woytoniowi był prof. Stanisław Radowicki, a recenzentami w procesie: prof. Antoni Basta i prof. Longin Marianowski.

"Prof. Janusz Woytoń całym swoim życiem zawodowym i naukowym przyczynił się do znaczącego podniesienia rangi polskiego położnictwa i ginekologii na świecie. Jest uznanym na świecie inicjatorem i niekwestionowanym autorytetem w zakresie badań płynu owodniowego" - napisał w laudacji prof. Radowicki.

Jak przypomniał, prof. Woytoń tworząc na bazie II Kliniki Położnictwa i Ginekologii Akademii Medycznej we Wrocławiu jeden z pierwszych na świecie ośrodków badających zależności pomiędzy właściwościami biochemicznymi i biofizycznymi płynu owodniowego a stanami zagrożenia płodu "przyczynił się do zbudowania podstaw nowoczesnej perinatologii w naszym kraju."

Prof. Janusz Woytoń urodził się w 1932 roku w Tarnopolu. W 1949 roku rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu i Politechniki we Wrocławiu, dyplom lekarza otrzymując w 1954 roku. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę we wrocławskim Szpitalu Położniczo-Ginekologicznym im. L. Neugebauera. W 1961 roku otrzymał tytuł doktora nauk medycznych w Akademii Medycznej we Wrocławiu, a osiem lat później tytuł naukowy doktora habilitowanego nauk medycznych. W roku 1988 na podstawie dorobku naukowego otrzymał tytuł profesora zwyczajnego.

W 1974 roku został kierownikiem II Kliniki Położnictwa i Ginekologii Akademii Medycznej we Wrocławiu, którą kierował do chwili przejścia na emeryturę, czyli do 2002 roku.

W swoim dorobku prof. Woytoń ma 209 prac naukowych, z czego 38 ogłoszono w recenzowanych czasopismach zagranicznych.

"Prof. Janusz Woytoń na początku lat 60. jako pierwszy na świecie rozpoczął badania dotyczące zmian biochemicznych i biofizycznych płynu owodniowego u kobiet z ciążą powikłaną. W roku 1963 ogłoszone przez niego na łamach czasopism zagranicznych prace dotyczące zachowań stężeń elektrolitów, kreatyniny, wybranych białek oraz aktywności enzymów proteolitycznych w płynie owodniowym w ciąży powikłanej, były nowatorskimi doniesieniami w tym zakresie" - przypomniał w laudacji prof. Radowicki.

Jak podkreślił, nowatorskimi były także opracowane przez prof. Woytonia nowe techniki pobierania płynu owodniowego do badań. "Należy podkreślić, że wyniki tych prac pozwoliły opracować nowoczesne metody wczesnego wykrywania zagrożeń dla matki i jej płodu w ciąży patologicznej" - dodał.

Drugim obszarem zainteresowań naukowych i zawodowych prof. J. Woytonia jest ginekologia operacyjna. Zaproponowane przez niego zmiany postępowania chirurgicznego znalazły licznych naśladowców oraz uzyskały pozytywną ocenę w literaturze naukowej.

Uczony jest honorowym członkiem Europejskiego Towarzystwa Endokrynologii Ginekologicznej, a także Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, Towarzystwa Ginekologów Niemieckich i Towarzystwa Ginekologów Słowiańskich. W roku 2002 prof. Woytoń otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Podczas wtorkowej uroczystości dyplomy odebrało również 14 nowych doktorów habilitowanych i 60 nowo promowanych doktorów nauk medycznych I Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Stomatologii WUM.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: znaczenie zawodu profilaktyka będzie z roku na rok rosnąć

  • dr hab. Wojciech Feleszko z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Fot. materiały prasowe

    Powstaje mapa alergii u dzieci w Polsce – Allerscan

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera