Zapach moczu zdradza drapieżnika

Zespół biologów z Harwardzkiej Szkoły Medycznej zidentyfikował związek chemiczny obecny w moczu większości, o ile nie wszystkich mięsożerców, który jest wyczuwany m.in. przez myszy i szczury - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Science". 



Naukowcy odkryli, że związkiem, na który wyczulone są gryzonie jest fenyloetyloamina. Występuje ona w moczu niemal wszystkich zwierząt, jednak jej stężenie jest o wiele wyższe u drapieżników. Dzięki temu potencjalne ofiary są w stanie zarejestrować niebezpieczeństwo i oddalić się od miejsca, w którym wyczuwana jest niepokojąca woń.

Rozpoczynając badania biolodzy mieli świadomość, że małe zwierzęta reagują na jakiś składnik moczu drapieżników. Wykorzystują to rolnicy, którzy kupują mocz rysia amerykańskiego, aby chronić uprawy przed szkodnikami. Nie było jednak wiadomo, który konkretnie składnik działa na receptory węchu gryzoni.

Po ustaleniu, że jest nim fenyloetyloamina, badacze przeanalizowali próbki moczu zwierząt zarówno mięsożernych, jak i roślinożernych, a także moczu ludzkiego. Okazało się wówczas, że w urynie zwierząt mięsożernych poziom fenyloetyloaminy był o wiele wyższy niż w przypadku jakiegokolwiek przedstawiciela roślinożerców.

Kolejnym krokiem będzie zbadanie, czy wyższe stężenie fenyloetyloaminy jest rezultatem spożywania mięsa, czy też cecha ta nie jest zależna od diety - zapowiadają naukowcy. 

PAP - Nauka w Polsce

koc/ krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera