Politechnika Świętokrzyska wyposażyła Laboratorium Mechatroniki, Automatyki i Robotyki

<strong>Ponad 2,2 mln zł kosztowało wyposażenie Laboratorium Mechatroniki, Automatyki i Robotyki Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, w nowoczesną aparaturę i oprogramowanie </strong>umożliwiające m. in. prowadzenie badań nad automatyzacją procesów produkcyjnych. <br /><br />

Laboratorium będzie także prowadziło badania dotyczące: systemów sterowania dla robotów przemysłowych, systemów sterowania z wykorzystaniem sterowników przemysłowych oraz projektowania i modelowania hydraulicznych i pneumatycznych układów sterowania.

W pracowni będzie wykonywana diagnostyka napędów hydraulicznych i pneumatycznych oraz będą modernizowane i wdrażane energooszczędne rozwiązania w zakresie budowy i techniki sterowania układów.

Zakupione urządzenia będą wykorzystane przy realizacji krajowych i międzynarodowych projektów badawczych, a także do prowadzenia prac związanych z podniesieniem innowacyjności przedsiębiorstw - przede wszystkim z regionu świętokrzyskiego. W laboratorium będą także prowadzone szkolenia dla przedsiębiorców w zakresie automatyzacji produkcji.

Laboratorium mechatroniczne to jedna z 17 pracowni politechnicznych, które zostaną unowocześnione w ramach projektu MOLAB, dotyczącego rozwoju bazy badawczej specjalistycznych laboratoriów uczelni publicznych regionu świętokrzyskiego.

Projekt realizowany jest przez Politechnikę Świętokrzyską i Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego (15 laboratoriów), dzięki unijnemu programowi operacyjnemu Innowacyjna Gospodarka. Wyasygnowano na ten cel łącznie 25 mln euro.

PAP - Nauka w Polsce

ban/ krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 23.04.2019 PAP/Piotr Nowak

    MP: dodatkowa przerwa w eksploatacji reaktora badawczego MARIA

  • 07.03.2025. Prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Hubert Cichocki. PAP/Albert Zawada

    Prezes Sieci Łukasiewicz: chcemy wypełnić niszę, którą dostrzegamy w lądowych systemach bezzałogowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera