Kiła wrodzona zagraża afrykańskim dzieciom

Badania przesiewowe ciężarnych kobiet mogłyby ocalić życie setek tysięcy dzieci - informuje pismo "The Lancet Infectious Diseases". 



Kiła (syfilis) zabija rocznie 500 000 nienarodzonych dzieci i noworodków, głównie w krajach Afryki subsaharyjskiej.

Analiza - przeprowadzona przez naukowców z University College w Londynie na podstawie 10 wcześniejszych badań dotyczących 41 tys. kobiet - wykazała, że testy i stosowanie antybiotyków mogłyby zmniejszyć liczbę ofiar śmiertelnych o ponad połowę.

Zdaniem brytyjskich ekspertów, badania takie są tanie i skuteczne, podobnie jak leczenie penicyliną - wystarczy jedna jej dawka, podana przed 28 tygodniem ciąży. Koszt badania jednej kobiety to 1,44 dolara. Można by je połączyć z testami na obecność wirusa HIV.

Kiła, choroba przenoszona drogą płciową, powoduje początkowo owrzodzenia i wysypkę, a z czasem poważnie uszkadza serce, mózg, oczy i prowadzi do śmierci. Może być także przekazywana z matki na dziecko (kiła wrodzona).

Choć większość krajów prowadzi odpowiednie badania przesiewowe ciężarnych kobiet, nie dotyczy niektórych biednych regionów. Co roku zachodzi w ciążę około dwóch milionów kobiet zrażonych kiłą. W ponad 2/3 przypadków wiąże się to z poważnymi komplikacjami - martwymi urodzeniami, zgonami noworodków oraz niską wagą urodzeniową. PMW

PAP - Nauka w Polsce

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    ESA: Satelita Biomass rozłożył już swoją antenę

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: żywność ultraprzetworzona może zwiększać ryzyko przedwczesnego zgonu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera