VII Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą

<strong>&quot;Ziemia, dom i goście&quot; to hasło VII Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej, który w dniach 18-19 czerwca odbędzie się w Lądzie nad Wartą.</strong> Organizatorzy przygotowali atrakcje dla gości w każdym wieku.

W trakcie festiwalowych wykładów popularnonaukowych, zabaw edukacyjnych dla dzieci, pokazów, spektakli, wystaw archeologicznych, pokazów filmowych, konkursów dla młodzieży, a nawet koncertów będzie można dowiedzieć się, co oznacza i oznaczała słowiańska gościnność. "Słowiańska i polska gościnność oraz odwieczne problemy w relacjach +swój - obcy+ będą głównymi tematami VII Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej. Jak przyjmowano obcych w średniowieczu, jak nasi przodkowie układali sobie z nimi życie, jaki był wkład przybyszy z innych krajów w rozwój naszego państwa i wreszcie jak zadomowiali się oni na naszej ziemi? - na te pytania postaramy się odpowiedzieć w trakcie wykładów i spotkań z naukowcami" - informują organizatorzy.

Stałym punktem programu jest również zwiedzanie klasztoru cysterskiego w Lądzie oraz wycieczki krajoznawcze po pradolinie Warty. Tradycyjnie nie zabraknie prezentacji dawnych rzemiosł oraz pokazów walk, przygotowanych przez grupy odtwórstwa historycznego z całej Polski. Wśród propozycji kulturalnych znalazły się inscenizacje teatralne (Teatr "Gry i Ludzie" z Katowic), koncerty muzyki dawnej (zespoły "Galakticus" i "Anonymous Early Music Ensemble" z Poznania) oraz etnicznej (m.in. grupy "Żywiołak" i "Roberto deLira"), a także wieczór poetycki Andrzeja Sikorskiego.

O tym, że nie będzie to typowy piknik archeologiczny zaświadcza szerokie spektrum zaproszonych gości, m.in. prof. Jadwiga Staniszkis - socjolog z Instytutu Studiów Politycznych PAN w Warszawie i Wyższej Szkoły Biznesu. Nie zabraknie wybitnych przedstawicieli środowiska archeologicznego: prof. Władysław Duczko z Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora wygłosi wykład na temat roli Wikingów w Polsce pierwszych Piastów.

Szczegółowy program imprezy można znaleźć na stronie: http://www.festiwal-lad.pl/.

Poprzednie odsłony Festiwalu zostały docenione w kilku konkursach - I Festiwal w 2005 roku otrzymał wyróżnienie w Konkursie Na Najciekawsze Wydarzenie Muzealne Roku "Izabella 2005" w kategorii "Edukacja", a II Festiwal (2006) zdobył I nagrodę w V edycji konkursu "Najlepszy Obiekt Turystyki Aktywnej w Wielkopolsce" (kategoria "Inne").

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    Piknik Naukowy pod hasłem "To będzie Kosmos!" - 10 maja w stolicy

  • 21.06.2024 PAP/Art Service

    Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon odwiedziło ponad 102 tys. gości; w planach planetarium

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera