Pająk społeczny z Australii

Większość pająków to samotni łowcy, ale osobniki z australijskiego gatunku Delena cancerides potrafią wspólnie zdobywać pożywienie - informuje serwis &quot;BBC Nature&quot;. <br />


Nowe badania przeprowadzone przez zespół Erica Yipa z Cornell University w Ithaca (USA) pozwoliły dokładniej poznać zachowanie nietypowych pająków, które mieszkają pod korą drzew.

Fragmenty kory zastąpiono przezroczystym plastikiem. Ponieważ pająki są najbardziej aktywne nocą, dr Yip spędził na obserwacjach 68 nocy, patrząc przez dziurkę w korze i nagrywając swoje spostrzeżenia na dyktafon.

Oprócz obrony kolonii przed drapieżnikami (na przykład mrówkami) przez wyróżniające się wielkością "matki-pajęczyce", Yip zaobserwował także przynoszenie przez pająki części zdobyczy i dzielenie się nią z innymi osobnikami - przynajmniej wówczas, gdy zaczynało robić się jasno i objadanie się na zewnątrz było coraz bardziej niebezpieczne.

Wraz z koleżanką z uczelni - dr Lindą Raynor, dr Yip będzie się starał wyjaśnić, dlaczego pająki z gatunku Delena cancerides nie są - jak wiele innych gatunków - kanibalami i działają dla "wspólnego dobra". Pajęczy kanibalizm sprawia na przykład, że trudno wykorzystać niezwykłą wytrzymałość pajęczyny - jeśli próbuje się hodować wiele pająków, zwykle kończy się to tak, że zjadają się nawzajem i zostaje jeden - wielki i tłusty. PMW

PAP - Nauka w Polsce

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Pierwszy na świecie przeszczep pęcherza moczowego

  • Fot. Adobe Stock

    Portugalia/ Naukowcy badają nieznaną nauce paproć sprzed 300 mln lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera