<strong>Garnek na pilota, domowy segregator śmieci ze zgniatarką odpadów oraz czajnik uruchamiany zdalnie telefonem komórkowym zdobyły najwyższe uznanie jury IV edycji konkursu Młody Innowator, organizowanego przez Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT. </strong>6 czerwca w warszawskiej siedzibie Naczelnej Organizacji Technicznej, wręczono nagrody autorom wynalazków i opiekunom.
W kategorii gimnazjum I miejsce przyznano Michałowi Trębaczowi, uczniowi III kl. Publicznego Gimnazjum nr 92 im. Juliana Ursyna Niemcewicza w Warszawie, za przygotowanie pracy "Domowy segregator i zgniatarka odpadów", pod kierunkiem mgr Marty Witwickiej-Głaszczki.
W kategorii szkół ponadgminazjalnych I miejsce zdobył Dawid Szulc, uczeń IV kl. Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Siedlcach za pracę "Czajnik z grzałką elektryczną z możliwością włączania/wyłączania telefonem GSM", przygotowaną przez pod kierunkiem mgr inż. Włodzimierza Michalaka.
W każdej z kategorii przyznano także nagrody drugie i trzecie. Uznanie jurorów zdobyła m.in. poduszkobajka uczennic Szkoły Podstawowej nr 307 im. Króla Jana III Sobieskiego w Warszawie (czytana bajka odtwarzana z komórki ukrytej w poduszce), czy ruchoma makieta ekologicznego miasta (wszystkie ruchome części makiety poruszają się dzięki prądowi wytwarzanemu przez światło słoneczne bądź lampę) - dzieło uczniów III kl. Publicznego Gimnazjum nr 5 w Radomiu.
Wszyscy młodzi innowatorzy otrzymali dyplomy, nagrody rzeczowe i bilety wstępu do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Poza tym, Adam Rylski, prezes Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, zapewnił zdobywców pierwszych miejsc, że ich prace zostaną wystawione podczas jednej z tegorocznych zagranicznych wystaw prezentujących polskie innowacje.
PAP - Nauka w Polsce, Waldemar Pławski
agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.