Fluorescencja roślin obserwowana z kosmosu

Biologom z NASA udało się stworzyć mapy fluorescencji chlorofilu, które umożliwią śledzenie z kosmosu zmian dotyczących roślin- informuje serwis RIA Novosti. 



Globalna mapa zdrowia flory powstała dzięki danym zebranym przez spektrometr umieszczony na pokładzie japońskiego sputnika GOSAT (Greenhouse Gases Observing Satellite), a opracowali ją naukowcy z Centrum Lotów Kosmicznych imienia Roberta H. Goddarda w Greenbelt w stanie Maryland.

Cząsteczki chlorofilu, jako bardzo efektywne fotoreceptory, absorbują światło, które z kolei powoduje ich wzbudzenie. Gdy wzbudzona cząsteczka powraca do stanu podstawowego towarzyszy jej emisja promieniowania, czyli fluorescencja.

Przez lata naukowcy badali fluorescencję roślin poprzez ekspozycję liści na wiązki laserowe, dzięki którym trudna do wykrycia czerwonawa poświata emitowana przez rośliny staje się bardziej widoczna. Techniki tej nie da się jednak zastosować w odniesieniu do dużych obszarów zieleni pokrywających naszą planetę.

"Fluorescencji nie można dostrzec gołym okiem, gdyż przyćmiewa ją światło z tła. Gdy promienie słoneczne docierają do liści, chloroplasty absorbują większość światła i w procesie fotosyntezy przetwarzają je na węglowodany, emitując jedynie 2 proc." - mówi prowadząca projekt NASA Joanna Joiner.

Ocenianie na bieżąco stanu flory na skalę globalną będzie jednak możliwe dzięki obserwacjom fluorescencji z kosmosu. W przyszłości pomiary takie mogą dostarczać cennych informacji na temat chorób roślin, suszy i innych zjawisk, które mogą negatywnie wpłynąć na uprawy, a także pomóc zrozumieć wpływ zmian klimatycznych na bilans węgla w ekosystemach lądowych.

"Powinno to umożliwić natychmiastowe stwierdzenie, czy rośliny są narażone na stres środowiskowy, zanim jeszcze pojawią się sygnały zewnętrzne, takie jak żółcenie lub brązowienie liści" - mówi współpracująca przy tworzeniu map Elizabeth Middleton.

Naukowcy przewidują, że dane na temat fluorescencji będzie dostarczał satelita NASA Orbiting Carbon Observatory-2 (OCO-2), zaprojektowany, podobnie jak GOSAT, do dokonywania pomiarów poziomu dwutlenku węgla w atmosferze. OCO-2 zostanie wyniesiony na orbitę najwcześniej w lutym 2013 roku z kalifornijskiej Bazy Sił Powietrznych Vandenberg. KOC

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    ESA: Satelita Biomass rozłożył już swoją antenę

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: żywność ultraprzetworzona może zwiększać ryzyko przedwczesnego zgonu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera