Żyjące w południowoafrykańskiej kopalni złota nicienie dałby sobie radę nawet na Marsie - informuje "New Scientist". <br />
Odkryte przez zespół Tullisa Onstotta z Princeton University (USA) robaki mają długość około pół milimetra. Odkryto je na głębokości od 900 do 3600 metrów pod powierzchnią Ziemi w trzech kopalniach złota w Witwatersrand niedaleko Johannesburga. To o tyle niezwykłe, że organizmy wielokomórkowe spotyka się raczej tylko do głębokości kilku metrów.
Nicienie żyją w wodzie, uwięzionej pomiędzy odłamami skał i tolerują temperaturę do 43 st. Celsjusza. Odżywiają się bakteriami. Jak wynika z badań wykorzystujących węgiel C14, przebywają na tak dużej głębokości już od 3 do 12 tysięcy lat, odcięte od zewnętrznego świata. Brak tlenu, wysoka temperatura i trudności ze znalezieniem pokarmu wydawały się dotąd przeszkodami nie do przezwyciężenia dla organizmów wielokomórkowych.
Zdaniem specjalistów, jeśli nicienie przeżyły tysiące lat pod powierzchnią Ziemi, podobne organizmy mogłyby się kryć także pod powierzchnią Marsa. Podstawą takich podziemnych ekosystemów mogą być na przykład odkryte niedawno bakterie, które wykorzystuję energię promieniowania jonizującego otaczających skał. PMW
PAP - Nauka w Polsce
agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.