Węże faraona i wybuchające wulkany na pikniku chemicznym IChF PAN

<strong>Wybuchające wulkany, zmieniające kolory &quot;magicznie&quot; płyny, wijące się węże faraona to kilka z eksperymentów, które będą mogli zobaczyć goście pikniku chemicznego, który odbędzie się 3 czerwca w Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie</strong>. Z okazji Międzynarodowego Roku Chemii zorganizowały go najlepsze polskie instytucje naukowe.

Główne obchody Międzynarodowego Roku Chemii odbędą się 2 i 3 czerwca w na terenie Instytutu Chemii Fizycznej PAN i Instytutu Chemii Organicznej PAN. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Bronisław Komorowski.

W pierwszym, zamkniętym dla publiczności dniu zaplanowano spotkania przedstawicieli świata nauki i przemysłu. "Chcemy zaprezentować naszym gościom, jak wielki potencjał tkwi w polskiej chemii" - zapowiada dyrektor naukowy IChF PAN prof. Robert Hołyst.

Podczas spotkania naukowego "Wiodąca rola chemii w rozwoju cywilizacyjnym" prof. Janusz Lipkowski opowie o współpracy instytucji chemicznych w Polsce, a prof. Bogdan Marciniec o misji chemii we współczesnym świecie. Historię i przyszłość instytutów chemicznych PAN przedstawi prof. Janusz Jurczak, a prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej prof. Maciej Żylicz wygłosi prelekcję pt. "Chemia a życie".

Drugi dzień obchodów, 3 czerwca, będzie już otwarty dla wszystkich zainteresowanych chemią.

Uczniowie szkół podstawowych będą mogli wziąć udział w Magicznym Turnieju "Chemiczny Harry Potter". Jak informują organizatorzy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN, jest to rodzaj gry miejskiej, w której trzyosobowe drużyny będą rywalizować o puchar. Aby go zdobyć, trzeba będzie poznać niuanse sporządzania rozmaitych eliksirów, wytropić wskazówki rozmieszczone na terenie pokazów i rozwiązać chemiczne zagadki.

Rejestracja drużyn zacznie się o godz. 9, a sam dwugodzinny turniej ruszy o 11.30.

Gimnazjaliści i licealiści będą się mogli wykazać w konkursach indywidualnych, a po nich wziąć udział w ciekawych wykładach o chemii. Młodzi słuchacze dowiedzą się, co można zrobić ze zwykłego cukru, jak powstała tablica Mendelejewa i jak zminiaturyzować laboratoria chemiczne.

Jedną z największych atrakcji pikniku będą pokazy szczególnie efektownych doświadczeń, które z uwagi na odczynniki lub charakter reakcji mogą być bezpiecznie przeprowadzone tylko przez profesjonalnych chemików. Instytut Chemii Fizycznej PAN zaprezentuje m.in. wybuchające wulkany, płyny "magicznie" zmieniające kolory, wijące się węże faraona i chemiczne ogrody z rosnącymi w oczach, różnokolorowymi "roślinami". Odważni będą mogli napić się w ciemni świecącego napoju.

"To tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez sam Instytut Chemii Fizycznej PAN. Oprócz nas organizatorami imprezy jest kilkanaście innych instytucji chemicznych, każda z własnym programem pokazów" - podkreśla dr Roman Luboradzki z IChF PAN.

Wśród organizatorów obchodów Międzynarodowego Roku Chemii znajdują się: Instytut Chemii Organicznej PAN, Komitet Chemii PAN, Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, Instytut Chemii i Techniki Jądrowej, Wydział Chemiczny Politechniki Warszawskiej, Instytut Chemii Fizycznej PAN, Wydział Nowych Technologii i Chemii Wojskowej Akademii Technicznej, Wydział Matematyczno-Przyrodniczy - Szkoła Nauk Ścisłych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN, Instytut Chemii Przemysłowej, Wydział Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej, Instytut Farmaceutyczny oraz Wydział Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej.

Ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych, Międzynarodowy Rok Chemii 2011 ma zwrócić uwagę opinii publicznej na wkład chemii w rozwój ludzkości i kluczową rolę tej dziedziny wiedzy dla funkcjonowania współczesnych społeczeństw. Obchody mają podkreślić znaczenie chemii w rozwiązywaniu globalnych wyzwań cywilizacyjnych, zwiększyć zainteresowanie młodzieży tematyką chemiczną oraz stymulować współpracę między instytucjami naukowymi i badawczymi. W Polsce Międzynarodowy Rok Chemii 2011 zbiega się z uchwalonym przez sejm Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie.

Obchody Międzynarodowego Roku Chemii odbędą się 2 i 3 czerwca na terenie Instytutu Chemii Fizycznej PAN i Instytutu Chemii Organicznej PAN w Warszawie przy ul. Kasprzaka 44/52.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Autonomiczny pływak Argo podczas pracy – widoczny na powierzchni morza w trakcie przesyłania danych satelitarnie. Źródło: dr Daniel Rak

    Ekspert: pływaki badawcze Argo można pomylić z torpedami

  • Przewyższające rodzimą roślinność łodygi miskanta olbrzymiego w strefie brzegowej potoku Magierka. Fot. A. Bylak

    Obce gatunki w środowisku: pirania w Sanie i “biegnący” bambus nad Lubatówką

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera