W Warszawie otwarto ścieżkę edukacyjną Marii Skłodowskiej-Curie

Pięć sześciennych rusztowań z fotogramami zdjęć i dokumentów, Klinika Onkologii Centrum Onkologii (dawniej Instytut Radowy), sala edukacyjna im. Bronisławy Dłuskiej wewnątrz budynku Kliniki, jedno z drzew posadzonych przez noblistkę w 1932 roku oraz odsłonięty w 1935 roku pomnik uczonej składają się na <strong>ścieżkę edukacyjną Marii Skłodowskiej-Curie</strong>, otwartą w czwartek przy ulicy Wawelskiej na warszawskiej Ochocie.

Instytut Radowy został otwarty w roku 1932. Jego powstanie w Warszawie było największym marzeniem uczonej, czemu osobiście wielokrotnie dawała wyraz. Pieniądze na budowę w odrodzonej Polsce i za granicą zbierał specjalnie do tego celu powołany komitet.

Instytut powstał na skraju ówczesnej dzielnicy Ochota, na działce przekazanej nieodpłatnie przez miasto. Uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego, na którą przyjechała Maria Skłodowska-Curie, odbyła się już w czerwcu 1925 roku. Siedem lat później, 29 maja 1932 roku, który to dzień ogłoszono Dniem Nauki Polskiej, odbyło się uroczyste otwarcie budynku klinicznego Instytutu.

Podczas tej uroczystości Skłodowska-Curie oficjalnie przekazała Instytutowi ponad 1 gram radu, zakupiony przez nią z funduszy zebranych przez kobiety amerykańskie i stowarzyszenia polonijne. W roku 1934, roku śmierci polskiej noblistki, zakończono budowę i częściowe wyposażanie budynku badawczego oraz podjęto działalność naukową zgodną z propozycjami uczonej.

W jednym z pomieszczeń budynku Instytutu, będącego obecnie filią Kliniki Onkologii, znajduje się siedziba Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie oraz Sala Edukacyjna im. Bronisławy Dłuskiej, siostry noblistki, która nadzorowała budowę Instytutu i u której zatrzymała się uczona podczas pobytu w Warszawie w roku 1932. Sala mieści wystawy tymczasowe; wyświetlane są tam też filmy opowiadające o działalności Skłodowskiej-Curie oraz o promieniotwórczości.

Pomnik z brązu, dar mieszkańców stolicy, dzieło Ludwiki Krasskowskiej-Nitschowej odsłonięty 5 września 1935 roku przez żonę ówczesnego prezydenta - Marię Mościcką stoi pośrodku skweru. Odrestaurowano go z pieniędzy dzielnicy w roku 1997. Mimo wojny pomnik ocalał, ale ślady po kulach pozostały na nim i na cokole do dziś.

Ścieżka usytuowana na skraju parku przy Klinice Onkologii, tworząca otoczenie pomnika Marii Skłodowskiej-Curie, jest dostępna dla zwiedzających cały dzień, niezależnie od godzin otwarcia sali edukacyjnej w budynku Kliniki.

Ścieżka wykonana została i sfinansowana przez dzielnicę z inicjatywy burmistrza. Przy jej realizacji współpracowały Wydział Kultury i Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Ochota m. st. Warszawy oraz Towarzystwo Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie.

PAP - Nauka w Polsce, Waldemar Pławski

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ogłosiła listę stu najzdolniejszych młodych badaczy

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Benedykt Dybowski został naukowcem na zesłaniu, a potem udał się tam już dobrowolnie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera