Brakujące ogniwo pozwala zrozumieć ewolucję węży

Niewielki szkielecik sprzed 47 mln lat pozwala zrozumieć, w jaki sposób wyewoluowały węże - informują naukowcy na łamach tygodnika "Nature".

Naukowcy toczą spór o to, jak wyglądała ewolucja węży. Badania genetyczne sugerują, że węże są spokrewnione z waranami i iguanami, podczas gdy anatomicznie podobne są do obrączkowców - grupy rzadkich, beznogich gadów, drążących nory w ziemi i butwiejących liściach.

Najnowsze odkrycie drobnego szkieletu sprzed 47 mln lat jest pierwszym paleontologicznym świadectwem, że węże i obrączkowce wyewoluowały niezależnie. Gatunek, który nazwano Cryptolacerta hassiaca, reprezentuje wczesną fazę ewolucji obrączkowców.

Obrączkowce to rzadkie, a przez to tajemnicze zwierzęta. Mają ciało o robakowatym kształcie, osiągające do pół metra długości, zrośnięte powieki i otwory nosowe przesunięte ku tyłowi głowy. Podobnie jak w przypadku węży, obrączkowce zredukowały liczbę płuc do jednego. Jednak podczas gdy węże pozbyły się lewego płuca, obrączkowce zredukowały prawe.

Jak wyjaśnia główny autor badań, prof. Johannes Mueller z Uniwersytetu Humboldta w Berlinie, na podstawie budowy czaszki Cryptolacerta można wyciągnąć wniosek, że obrączkowce są bliżej spokrewnione z jaszczurkami właściwymi z Europy, Afryki i Azji, a nie z wężami.

A zatem u węży i obrączkowców beznogie, wydłużone ciała są skutkiem równoległej, niezależnej ewolucji - podsumowują badacze.

PAP - Nauka w Polsce

krx/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    AP: statek kosmiczny, który miał wylądować na Wenus w latach 70., w maju spadnie na Ziemię

  • Fot. Adobe Stock

    Francja/ Centrum Badań Naukowych przyciąga specjalistów z krajów, gdzie ich praca jest utrudniona

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera