Badania siedliskowe słowików w Wielkopolsce

Słowik.Foto: PAP/Tomasz Wojtasik
Słowik.Foto: PAP/Tomasz Wojtasik

<strong>Czy słowiki są ptakami agresywnymi wobec siebie i jakie mają wymagania siedliskowe badali naukowcy i ornitolodzy z Polski i Czech w rejonie Prosny i Warty w Wielkopolsce</strong>. Przez dwa tygodnie schwytano 35 ptaków, które dokładnie opisano i zaobrączkowano.

"Obrączkowano i mierzono samce słowików szarych i rdzawych. Badania mają pomóc w stworzeniu właściwego systemu ich ochrony" - poinformował w czwartek PAP ornitolog Paweł Dolata, który pomagał naukowcom. Dodał, że najprawdopodobniej część ptaków należy do mieszańców, ale wykluczą to lub potwierdzą dopiero badania DNA.

Według Dolaty, badania obu gatunków ptaków prowadzone są w Czechach, Finlandii, Hiszpanii i od niedawna także w Polsce. Obejmują one m.in. ocenę wymagań siedliskowych oraz kondycję samców i jej wpływ na ich śpiew. "Wyniki badań posłużą do lepszego poznania obu gatunków w poszczególnych krajach i stworzeniu im lepszej ochrony" - mówi Dolata.

Według niego, zaletą badań w Polsce jest występowanie na większości terytorium obu gatunków ptaków. "W Czechach i Hiszpanii gniazduje tylko słowik rdzawy, a w Finlandii - tylko słowik szary" - dodał ornitolog.

Łapane i obrączkowane są tylko samce słowika. Wykorzystuje się do tego sieci ornitologiczne. "Z magnetofonu odtwarzany jest śpiew słowika, na który samiec bardzo reaguje. Ptak rusza przepędzić rywala i wtedy zwykle wpada w naszą sieć" - wyjaśnił Dolata. Wykorzystywane są też rozkładane na ziemi pułapki z larwami owadów.

Agresywność słowików zostanie zbadana na podstawie nagrań ich głosów i obserwacji zachowań. Podobnie jak badania DNA będą przeprowadzone w Czechach.

Słowik podlega ścisłej ochronie. Objęty jest Dyrektywą Ptasią Unii Europejskiej, która nakłada obowiązek jego ochrony. "Podstawą tej ochrony są rzetelne badania naukowe" - powiedział Dolata.

Słowikowi zagraża w Polsce utrata siedlisk na osuszanych dolinach rzecznych i likwidowanych zaroślach oraz zadrzewieniach lęgowych w okolicach rzek.

Badaniami biometrycznymi i siedliskowymi słowików kierował dr Jiri Reif z Katedry Zoologii Uniwersytetu Karola w Pradze.

PAP - Nauka w Polsce

zak/ ls/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: wilki wolą dzikie kopytne od bydła i koni

  • Słowik. Fot. Adobe Stock

    Ekspert: słowiki przez rok uczą się śpiewu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera