Osoby cierpiące na poważne choroby psychiczne, takie jak schizofrenia czy choroba dwubiegunowa, żyją przeciętnie 10 do 15 lat krócej niż wynosi średnia dla całej populacji - wynika z brytyjskich badań, których wyniki publikuje pismo "PLoS ONE".
Oczekiwana długość życia w Wielkiej Brytanii wynosi 77,4 roku dla mężczyzn i 81,6 roku w przypadku kobiet. Spośród badanych najkrócej (aż o 17,5 roku mniej) żyły kobiety z zaburzeniami schizoafektywnymi (zaburzenia nastroju i myślenia, urojenia), podczas gdy mężczyźni ze schizofrenią żyli krócej o 14,6 roku niż wynosi obecna średnia.
Zdaniem autorów badań, w grę wchodzi kombinacja czynników - bardziej ryzykowny styl życia, długotrwałe przyjmowanie leków antypsychotycznych i niekorzystna sytuacja społeczna. Osoby chore psychicznie mniej o siebie dbają.
Zdaniem organizacji zajmujących się zdrowiem psychicznym, pacjentom psychiatrycznym należy zapewnić lepszą opiekę, aby zapobiec przedwczesnym zgonom. W grę wchodzi lepszy dostęp do placówek zdrowotnych, propagowanie zdrowego stylu życia oraz badania przesiewowe.
PAP - Nauka w Polsce
pmw/ krf/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.