Mikrosatelity wielkości znaczka polecą na Saturna

Mikrosatelity o wielkości 2,5 cm będą testowane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Jeśli próby zakończą się pomyślnie, cała flota takich mikrosatelitów zostanie wysłana w kierunku Saturna - poinformował magazyn Computerworld.

Trzy mikrosatelity przywiezie na ISS wystrzelony w poniedziałek 16 maja, prom kosmiczny Endeavour. Te rozwijane od trzech lat na amerykańskim Cornell University miniaturowe urządzenia są umieszczone w obudowie o kształcie sześcianu o boku 2,5 cm.

Mikrosatelity o nazwie Sprite są praktycznie zintegrowanym układem informatycznym, według koncepcji "laboratorium w chipie". Układ ten składa się z czujnika, procesora, pamięci, ułatwiającej przechowywanie danych oraz modułu komunikacji bezprzewodowej, umożliwiającego ich transmisję na odległość do kilku metrów. Zostaną one umieszczone na modułach ISS, gdzie ich czujniki mają przez kilka lat zbierać dane dotyczące wiatru słonecznego.

Po upływie okresu testowego, satelity mają trafić na Ziemię, gdzie zostanie sprawdzone, jak przebywanie w otwartym Kosmosie wpłynęło na ich możliwości działania oraz zdolności pomiarowe. Jeśli testy wypadną pomyślnie, naukowcy NASA i Cornell University chcieliby wysłać całą flotę takich mikrosatelitów w kierunku wielkich planet Układu Słonecznego - zwłaszcza zaś Saturna.

Satelity te byłyby wyposażone w różne rodzaje czujników m.in. pomiaru radiacji, substancji chemicznych oraz cząsteczek. Ne posiadałyby żadnego systemu napędowego - poruszałby je tylko potok naładowanych cząstek wypływających z korony słonecznej przestrzeń międzyplanetarną tzw. wiatr słoneczny. Według naukowców konieczne jest jeszcze rozwiązanie problemów komunikacyjnych - obecne trzy prototypy mikrosatelitów mają identyczne sygnatury transmisyjne i wysyłają sygnał na bardzo niewielki dystans.

PAP - Nauka w Polsce

mmej/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 16.04.2025. Na zdjęciu astronauta Sławosz Uznański. PAP/Radek Pietruszka

    Start misji Ax-4 z polskim astronautą - 29 maja

  • Warszawa, 28.01.2025. Polska Agencja Kosmiczna w Warszawie. PAP/Albert Zawada

    MRiT: Marta Ewa Wachowicz nowym prezesem Polskiej Agencji Kosmicznej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera