Adrenalina podana przed surowicą może uratować ofiary węży

Podawanie niskich dawek adrenaliny pacjentom ukąszonym przez jadowite węże, zanim otrzymają odpowiednią surowicę, zmniejsza ryzyko ostrych reakcji alergicznych na terapię - informują naukowcy ze Sri Lanki na łamach pisma &quot;PLoS Medicine&quot;. <br />


Asita De Silva z University of Kelaniya badał 1000 osób, leczonych w 5 szpitalach w Sri Lance po ukąszeniu węży. Pacjentów podzielono losowo na grupy - jedni dostawali niską dawkę adrenaliny, inni prometazyny, jeszcze inni hydrokortyzonu lub wszystkie możliwe kombinacje tych leków, a ostatnia grupa placebo - bezpośrednio przed otrzymaniem surowicy.

Okazało się, że w porównaniu do grupy placebo, podanie adrenaliny obniża ryzyko wystąpienia poważnej reakcji alergicznej na surowicę w czasie godziny od zastrzyku aż o 43 proc., a w ciągu 48 godzin - o 38 proc. Hydrokortyzon ani prometazyna nie pomagały ukąszonym.

Tego typu badania są bardzo ważne, ponieważ w niektórych krajach ukąszenia węży są poważnym problemem zdrowotnym, a ostre reakcje alergiczne na niskiej jakości surowice zdarzają się bardzo często i mogą być nawet śmiertelne.

Autorzy badań podkreślają, że istnieje pilna potrzeba poprawienia jakości surowic podawanych na Sri Lance i w Azji po ukąszeniu jadowitych węży. Dopóki ten cel nie zostanie osiągnięty podawanie niskich dawek adrenaliny przed zastrzykiem z surowicy może bezpiecznie i skutecznie zapobiegać poważnym reakcjom alergicznym.

Naukowcy dodają również, że pacjenci otrzymujący surowicę powinni być pod stałą kontrolą lekarską na wypadek wystąpienia takiej reakcji. KDO

PAP - Nauka w Polsce

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera