
Przodkowie świń tak bardzo lubili taplać się w błocie, że nie wykształcili umiejętności chłodzenia za pomocą potu - uważa holenderski naukowiec. O jego teorii informuje serwis BBC. <br />
Marc Bracke z Uniwersytetu Wageningen w Holandii uważa, że znajdowanie upodobania w taplaniu się wykształciło się już u odległych przodków świń.
Badacz odwraca przy tym ciąg przyczynowo-skutkowy. Dotychczas uważano, że świnie muszą się taplać w błocie, ponieważ nie mają funkcjonalnych gruczołów potowych. Zdaniem Bracke'a, jest na odwrót. Świnie nie wykształciły funkcjonalnych gruczołów potowych, ponieważ ich przodkowie tak bardzo lubili kąpiele błotne, że nie potrzebowali dodatkowego systemu chłodzenia.
Dywagacje Bracke'a idą jeszcze dalej. Według niego, ewolucyjny przodek waleni, który był zwierzęciem lądowym, z tego samego powodu wrócił do wody. Lubił przebywać w płytkich wodach, co stało się punktem zwrotnym w jego ewolucji. Tym sposobem z miłośników płycizn walenie przekształciły się w mieszkańców głębin.
Wyniki badań ukazały się na łamach "Applied Animal Behaviour Science". KRX
PAP - Nauka w Polsce
agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.