Wykłady o psychologii podejścia do zwierząt na warszawskiej SWPS

<strong>Wykłady o etycznym i psychologicznym podejściu ludzi do zwierząt, o szowinizmie gatunkowym, a także tym, co różni człowieka od zwierzęcia odbędą się 11 i 12 maja w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie</strong>. Spotkania są organizowane w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Wegetarianizmu.

Organizatorami wykładów są: Fundacja Viva! Akcja dla Zwierząt i Koło Naukowe Psychologii Zwierząt.

11 maja o godz. 14 w SWPS odbędzie się wykład Magdaleny Grzybowskiej "Tabu mięsożercy" poświęcony etycznym i psychologicznym aspektom podejścia do zwierząt. Prelegentka chce na przykładzie konsumpcji mięsa pokazać, jak ludzie tłumaczą sobie granicę pomiędzy człowiekiem a pozostałym królestwem zwierząt. Grzybowska podejmie dyskusję o tym, na ile zakorzeniony w nas antropocentryzm wiąże się ze spożywaniem produktów odzwierzęcych i czym w naszej kulturze jest "tabu mięsożercy".

W drugiej części spotkania Mateusz Olechowski opowie o badaniach naukowych dotyczących szowinizmu gatunkowego, czyli dyskryminacji innych zwierząt ze względu na ich przynależność gatunkową. "Ostatnie badania w dziedzinie psychologii dowiodły intrygujących zależności pomiędzy postrzeganiem innych zwierząt, a rodzajem naszej diety. Poznane dotąd mechanizmy psychologiczne mają olbrzymi wpływ na nasze rozumienie kategorii +zwierzęcia+" - zapowiadają wykład organizatorzy.

12 maja o godz. 15 w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Wegetarianizmu odbędzie się z kolei wykład prof. Wojciecha Pisuli z Instytutu Psychologii PAN pt. "Umysły innych zwierząt". Uczestnicy spotkania dowiedzą się, jak wiele dzieli człowieka od innych zwierząt oraz czy wysoka inteligencja, samoświadomość, uczucia i emocje to jedynie domena ludzi. Prof. Pisula opowie też, co współczesna nauka mówi nam o psychologii zwierząt.

Szczegóły obchodów Tygodnia Wegetarianizmu można znaleźć tutaj.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 20.05.2024. Pałac Rzeczypospolitej Biblioteki Narodowej w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

    Stolica/ Wystawa map świata sprzed odkrycia Ameryki w Pałacu Rzeczypospolitej - od soboty

  • Warszawa, 08.07.2025. Wydarzenie #HaloKosmos w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, 9 bm. na którym nastąpiło połączenie na żywo z przebywającym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim. PAP/Albert Zawada

    Cztery spotkania dzieci i młodzieży z astronautą na ISS

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera