Prace wykopaliskowe prowadzone na stanowisku Al-Lahun w oazie Fajum w północnym Egipcie zostały wstrzymane ze względu na zaniedbania ze strony pracujących tam archeologów - podaje serwis internetowy Ahram Online.
Zaniedbania stwierdzono podczas inspekcji, dokonanej przez specjalną misję archeologiczną na wniosek ministra ds. starożytności Zahi Hawasa.
Okazało się, że kolekcja starożytnych egipskich mumii, odkrytych ostatnio w Al-Lahun, uległa poważnym uszkodzeniom z powodu zaniedbań, gdy wydobyte gliniane sarkofagi zostały pozostawione na piasku bez żadnych zabezpieczeń i prób konserwacji, co doprowadziło do znacznego pogorszenia ich stanu.
Na wniosek inspektorów Stały Komitet ds. Egipskich Starożytności zdecydował o natychmiastowym wstrzymaniu wszelkich prac wykopaliskowych, prowadzonych dotąd na stanowisku przez zespół egipskich archeologów.
Jak zapowiedział Mohamed Ismail z Komitetu, po ustaleniu osób odpowiedzialnych za zniszczenie artefaktów podjęte będą przeciwko nim kroki prawne.
Stały Komitet ds. Egipskich Starożytności zdecydował też o zwiększeniu liczby inspekcji na stanowiskach archeologicznych, gdzie egipskie lub zagraniczne zespoły archeologów prowadzą prace wykopaliskowe. JOT
PAP - Nauka w Polsce
agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.